Trwa ładowanie...
d19dcpy

Szef CIA: nie zgodzę się na waterboarding

• Dyrektor CIA John Brennan zapewnił, że nie zgodzi się na przywrócenie waterboardingu, nawet jeśli zleci to przyszły prezydent USA • Waterboarding to podtapianie podczas przesłuchiwania podejrzanych
Share
Szef CIA: nie zgodzę się na waterboarding
Źródło: Wikipedia
d19dcpy

- Nie zgodzę się nigdy na to, by którykolwiek z pracowników CIA znowu stosował metodę waterboardingu - powiedział Brennan w wywiadzie dla stacji MSNBC, który ma zostać wyemitowany w poniedziałek.

Amerykanie stosowali podtapianie w okresie konfliktów w Iraku i Afganistanie. Prezydent Barack Obama zakazał tej praktyki zaraz po objęciu urzędu w 2009 roku.

Ubiegający się o nominację Partii Republikańskiej Donald Trump sygnalizował, że mógłby zlecić wojsku łamanie prawa międzynarodowego w zakresie taktyki przesłuchań podejrzanych o terroryzm, w tym stosowanie waterboardingu. Później nieco złagodził swe stanowisko w kwestii tortur.

d19dcpy

Rywal Trumpa w republikańskich prawyborach, Ted Cruz, senator z Teksasu, powiedział, że dopuściłby jedynie ograniczone stosowanie waterboardingu.

Senat USA opublikował w grudniu 2014 r. streszczenie swego raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie, w tym waterboarding, wykraczało daleko poza granice prawa.

Zobacz również: CIA przez 10 lat szukało sposobu na kontrolę ludzkiego umysłu

d19dcpy

Podziel się opinią

Share
d19dcpy
d19dcpy
Więcej tematów