Trwa ładowanie...
d1vwwgm
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef CIA: nie zgodzę się na waterboarding

• Dyrektor CIA John Brennan zapewnił, że nie zgodzi się na przywrócenie waterboardingu, nawet jeśli zleci to przyszły prezydent USA
• Waterboarding to podtapianie podczas przesłuchiwania podejrzanych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef CIA: nie zgodzę się na waterboarding
(Wikipedia)
d1vwwgm

- Nie zgodzę się nigdy na to, by którykolwiek z pracowników CIA znowu stosował metodę waterboardingu - powiedział Brennan w wywiadzie dla stacji MSNBC, który ma zostać wyemitowany w poniedziałek.

Amerykanie stosowali podtapianie w okresie konfliktów w Iraku i Afganistanie. Prezydent Barack Obama zakazał tej praktyki zaraz po objęciu urzędu w 2009 roku.

Ubiegający się o nominację Partii Republikańskiej Donald Trump sygnalizował, że mógłby zlecić wojsku łamanie prawa międzynarodowego w zakresie taktyki przesłuchań podejrzanych o terroryzm, w tym stosowanie waterboardingu. Później nieco złagodził swe stanowisko w kwestii tortur.

d1vwwgm

Rywal Trumpa w republikańskich prawyborach, Ted Cruz, senator z Teksasu, powiedział, że dopuściłby jedynie ograniczone stosowanie waterboardingu.

Senat USA opublikował w grudniu 2014 r. streszczenie swego raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie, w tym waterboarding, wykraczało daleko poza granice prawa.

Zobacz również: CIA przez 10 lat szukało sposobu na kontrolę ludzkiego umysłu

d1vwwgm

Podziel się opinią

Share

d1vwwgm

d1vwwgm
Więcej tematów