Trwa ładowanie...
dtui9ok

Szef Bayera broni firmy - adwokaci pacjentów zapowiadają pozwy

Niemiecka firma Bayer AG, zagrożona kosztownymi
pozwami o odszkodowania za skutki uboczne jednego ze swych leków,
oświadczyła w poniedziałek, że jego szkodliwe działanie jest
nieudowodnione, dlatego też pozwy są bezpodstawne.

dtui9ok

Bayer, koncern chemiczny i farmaceutyczny, wycofał na początku sierpnia ze sprzedaży lek antycholesterolowy o nazwie Baycol (w USA znany jako Lipobay), bo pojawiły się doniesienia o jego potencjalnie groźnych skutkach ubocznych, takich jak degeneracja mięśni. Na całym świecie z lekiem tym łączy się obecnie 52 zgony.

Firma niemiecka stoi teraz wobec groźby kosztownych pozwów ze strony pacjentów. Zgłoszono je już co najmniej w czterech stanach USA i we Francji, a w Niemczech zainteresowanie wniesieniem skargi wyraziło podobno przeszło 100 osób.

Amerykański adwokat Ed Fagan, znany z udziału w wywalczeniu 10 miliardów marek odszkodowań dla robotników przymusowych Trzeciej Rzeszy, wystąpił w imieniu pewnego mieszkańca Nowego Jorku o potraktowanie jego wniosku o odszkodowanie jako pozwu zbiorowego. Niemiecki adwokat Michael Witti oświadczył w berlińskim InfoRadio, że łączna suma odszkodowań może wynieść dobrych kilkaset milionów.

Bayer odrzuca te roszczenia jako "bezpodstawne". Przewodniczący zarządu firmy, Manfred Schneider, oświadczył w zeszłym tygodniu, że Bayer nie odkłada żadnych sum na ewentualne odszkodowania. W poniedziałek Bayer zdecydował się na niecodzienny krok i ogłosił swe stanowisko w formie całostronicowego ogłoszenia na łamach Sueddeutsche Zeitung.

dtui9ok

Schneider oświadcza w nim, że nie ma obecnie żadnych dowodów na związek między stosowaniem preparatów obniżających poziom cholesterolu a śmiercią pacjentów.

Zostaliśmy zaskoczeni rozwojem wydarzeń. Podczas dokładnego klinicznego procesu - zgodnego z ostrymi przepisami kompetentnych władz - aż do momentu dopuszczenia Cerivastatiny, będącej substancją czynną naszego leku Lipobay/Baycol, nie zauważyliśmy nic szczególnego, jeśli chodzi o skutki uboczne w postaci osłabienia mięśni - stwierdził Schneider.(mon)

dtui9ok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtui9ok
Więcej tematów