Szczyt Ukraina-Unia Europejska w Helsinkach
W Helsinkach odbędzie się
szczyt Ukraina-Unia Europejska. Oczekuje się, że zostanie
podjęta kwestia nowej umowy o stosunkach między Brukselą a
Kijowem, zastępującej obecną, która wygasa w 2007 r.
Ma być także parafowana umowa o readmisji (odsyłanie nielegalnych emigrantów z jednego państwa do innego, z którego przybyli) i ułatwieniach wizowych dla Ukraińców podróżujących do krajów Unii Europejskiej.
Ukraiński rząd przyjął projekt umowy z UE o readmisji w środę. Jak poinformował wówczas szef ukraińskiej dyplomacji, Borys Tarasiuk, umowa ta zacznie obowiązywać dwa lata po podpisaniu.
Ukraina nalegała na odroczenie wejścia w życie umowy o readmisji wobec obywateli państw trzecich o trzy lata, a Unia - o rok. W końcu osiągnęliśmy kompromis - dwa lata - oznajmił Tarasiuk.
Wiceminister spraw zagranicznych Andrij Wesełowski podał w środę, że Bruksela zobowiązała się udzielić Ukrainie pomocy finansowej na stworzenie ośrodków dla osób odsyłanych na Ukrainę z unijnego terytorium. Możliwe również, że Kijów otrzyma wsparcie na przewiezienie tych osób do państw, z których przybyły - powiedział wiceminister.
Podczas piątkowego szczytu, oprócz readmisji i wiz, zostanie omówiona realizacja Planu Działań Ukraina-UE. Strony podejmą także kwestię nowej umowy o stosunkach między Brukselą a Kijowem; obecna wygasa w 2007 r.
Jak podkreśliła w czwartek Komisja Europejska, dokument ten "nie przesądza ani w jedną, ani w drugą stronę" sprawy aspiracji Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej.
Tymczasem Ukraińcy oczekują jasnego sygnału ze strony Unii Europejskiej, potwierdzającego realność tych aspiracji. Rozumiemy trudności Europy. Domagamy się jedynie tego, aby nas wysłuchano (...), abyśmy wiedzieli i mogli odczuć, że Ukraina ma w Europie perspektywy - mówił niedawno w wywiadzie dla "Financial Times" prezydent Wiktor Juszczenko.
Choć przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso kilkakrotnie zapewniał, że Ukraina ma "europejską przyszłość", i powtórzył to w wywiadzie dla kilku dzienników europejskich w środę, to na razie członkostwa Ukrainy w UE nie ma w naszej agendzie - powiedział jego rzecznik Johannes Laitenberger.
Celem nowego porozumienia z Ukrainą (nie ma ono jeszcze oficjalnej nazwy), które przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu UE i Ukrainy, jest zacieśnianie współpracy między Unią a Ukrainą w wielu dziedzinach, takich jak energetyka, bezpieczeństwo, transport i środowisko.
Na szczycie w Helsinkach Ukrainę będzie reprezentował prezydent Wiktor Juszczenko, Unię - premier przewodniczącej obecnie UE Finlandii Matti Vanhanen, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, koordynator polityki zagranicznej UE Javier Solana, komisarz ds. stosunków zewnętrznych UE Benita Ferrero-Waldner.
Jarosław Junko