Szczyt prezydentów państw Europy Środkowej
Dziesiąte spotkanie prezydentów państw środkowej Europy rozpoczęło się w czwartek w Salzburgu w Austrii. Uczestniczą w nim przywódcy 17 krajów, w tym prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Salzburski szczyt potrwa dwa dni. Jego tematem przewodnim jest przyszłość Europy Środkowej po rozszerzeniu Unii Europejskiej.
Ceremonia powitania uczestników szczytu odbyła się na placu przed salzburską katedrą w asyście wojskowej kompanii reprezentacyjnej. Orkiestra wojskowa odegrała hymn Unii Europejskiej "Odę do radości" i hymn austriacki.
Gospodarz spotkania, prezydent Austrii Thomas Klestil, zaprosił do Salzburga, poza Aleksandrem Kwaśniewskim, prezydentów Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Rumunii, Serbii i Czarnogóry, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Węgier i Włoch.
Większości z nich, w tym polskiemu prezydentowi, w Salzburgu towarzyszą małżonki.
Poza obradami plenarnymi szczyt będzie okazją do licznych spotkań dwustronnych. Prezydent Kwaśniewski planuje sześć takich spotkań: z prezydentem Ukrainy Leonidem Kuczmą, Bułgarii - Georgi Pyrwanowem, Macedonii - Borisem Trajkovskim, Albanii - Alfredem Moisiu, Chorwacji - Stipe Mesiciem oraz Bośni i Hercegowiny - Borislavem Paravacem.
Tematy dyskusji na sesjach plenarnych podzielono na trzy grupy zagadnień: przyszła rola Europy w światowej polityce w świetle obecnych wydarzeń międzynarodowych, perspektywy rozwoju regionów po rozszerzeniu UE oraz wspieranie przez obecnych i przyszłych członków UE europejskich aspiracji krajów południowo-wschodniej Europy.
Wspólnie z przedstawicielami 20 czołowych europejskich przedsiębiorstw prezydenci będą też zastanawiać się nad możliwościami wspierania wzrostu gospodarczego i integracji w Europie po poszerzeniu Unii.
Z inicjatywą organizowania szczytów prezydentów Europy Środkowej wystąpił w 1993 roku ówczesny prezydent Czech Vaclav Havel. Pierwszy szczyt odbył się rok później w Czechach z udziałem siedmiu prezydentów, w tym Lecha Wałęsy.