Trwa ładowanie...
ycipk-qcw657
IAR

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Czego chce Ukraina?

Perspektywa zniesienia wiz do Unii Europejskiej dla Ukraińców - to jedno z oczekiwań Kijowa wobec rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (PAP/EPA, Fot: BERND VON JUTRCZENKA)
ycipk-qcw657

Ukraińcy liczyli, że Unia Europejska zniesie obowiązek wizowy w czasie szczytu. Kijów nie wykonał jednak swoich zobowiązań, choć władze twierdzą, że część została już zrealizowana, a część niedługo będzie.

Prezydent Petro Poroszenko zdaje sobie sprawę, że w Rydze nie można liczyć na decyzję o zniesieniu wiz. Chciałby jednak usłyszeć deklarację dotyczącą tej kwestii.

Jego zdaniem, należy oddzielić sprawy techniczne od politycznych. - Musi być polityczna decyzja dotycząca zniesienia wiz. Kwestie techniczne powinny być wymienione, a Ukraina ma je zrealizować - podkreślił.

ycipk-qcw657

Ostatni szczyt Partnerstwa Wschodniego odbył się w listopadzie 2013 roku w Wilnie. Głównym jego wydarzeniem była rezygnacja ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wywołało to oburzenie Ukraińców i wybuch skierowanej przeciwko władzom rewolucji.

Po jej zwycięstwie, w zeszłym roku, nowe władze podpisały umowę stowarzyszeniową. W czasie rozmów w Rydze zostaną ocenione rezultaty jej wprowadzania w życie.

Zobacz również wideo: Ukraińcy i separatyści wciąż strzelają

ycipk-qcw657
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-qcw657

ycipk-qcw657
ycipk-qcw657