Trwa ładowanie...
ycipk-41y0kp

Szczyt NATO w Londynie. Władimir Putin krytykuje rozszerzenie Sojuszu

Liderzy Sojuszu Północnoatlantyckiego spotykają się w Londynie, aby uczcić 70. rocznicę powstania NATO. Tego wydarzenia nie omieszkał skomentować rosyjski prezydent. Według Władimira Putina ostatnie działania paktu to zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja. Władimir Putin skrytykował NATO za rozszerzanie Sojuszu
Rosja. Władimir Putin skrytykował NATO za rozszerzanie Sojuszu (PAP, Fot: PAP/EPA/SHAMIL ZHUMATOV / POOL)
ycipk-41y0kp

- Powinniśmy dziś wychodzić z założenia, że rozszerzenie NATO, rozwój jego infrastruktury wojskowej w pobliżu granic Rosji, jest jednym z potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa naszego kraju - przyznał Władimir Putin. Obecnie o członkostwo w wojskowym pakcie starają się m.in. Ukraina i Gruzja.

Putin dodał, że 70 lat temu NATO powstało, aby przeciwdziałać ZSRS. - Ale teraz nie ma Związku Sowieckiego, nie ma również Układu Warszawskiego, czyli sojuszu wojskowego, który został powołany w odpowiedzi na stworzenie NATO. Jednak NATO nie tylko istnieje, ale i się rozwija - zaznaczył rosyjski prezydent.

Dodał, że Sojusz na początku składał się z 12 państw, jednak teraz to "już 29". - Łączne wydatki wojskowe państw członkowskich stanowią ponad 70 proc. wydatków wojskowych na świecie - zaznaczał Putin, który we wtorek przemawiał na posiedzeniu w Soczi dotyczącym rozwoju marynarki wojennej Rosji.

ycipk-41y0kp

Śmiszek o ślubowaniu Krystyny Pawłowicz: to problem wizerunkowy dla Dudy

Według rosyjskiego przywódcy stereotypy z minionej epoki nie mogą być dobrym narzędziem w poszukiwaniu i podejmowaniu skutecznych decyzji.

Putin zwraca się ku Unii Europejskiej. Powrót do rozmów z Ukrainą

ycipk-41y0kp

Wtorkowa wypowiedź Putina w Soczi nie była jego jedyną aktywnością na arenie międzynarodowej. Prezydent Rosji rozmawiał telefonicznie z Ursulą von der Leyen. "Obie strony zauważyły, że pomimo trudnego okresu we wzajemnych relacjach, wspólnym celem długoterminowym jest znalezienie porozumienia w kluczowych tematach agendy europejskiej i międzynarodowej oraz nawiązanie bezpośredniego dialogu" - przekazał Kreml w oświadczeniu.

Putin pogratulował nowej szefowej Komisji Europejskiej objęcie kluczowego stanowiska w UE. Politycy już w najbliższym czasie spotkają się w tzw. formacie normandzkim. W rozmowach weźmą udział m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz Wołodymyr Zełenski - prezydent Ukrainy.

Liderzy mają wznowić rozmowy dot. planu pokojowego, aby zakończyć konflikt na wschodzie Ukrainy. Do tej pory podobne spotkania nie przyniosły rezultatów.

Szczyt NATO w Londynie. Kłótnia o państwa bałtyckie

ycipk-41y0kp

Przedmiotem tegorocznego spotkania liderów państw Sojuszu będzie na pewno Turcja - drugi najważniejszy uczestnik wojskowego paktu. Prezydent Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej w Ankarze tuż przed wylotem do Wielkiej Brytanii zwiększył napięcie.

Zagroził, że sprzeciwi się NATO-wskiemu planowi obrony dla państw bałtyckich, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają za terrorystów ugrupowań, z którymi walczy turecka armia - podaje Reuters.

Kilka godzin później wypowiedź Erdogana próbował załagodzić szef Sojuszu. Jen Stoltenberg przyznał, że poprzez obecność sił NATO w Polsce i krajach bałtyckich Sojusz wysyła Rosji "bardzo silny sygnał". - Jeśli nastąpi atak na Polskę czy kraje bałtyckie, to odpowie cały Sojusz - dodał.

ycipk-41y0kp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: polsatnews.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-41y0kp

ycipk-41y0kp
ycipk-41y0kp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów