PolskaSzczyt: 13 tys. policjantów kontroluje Warszawę

Szczyt: 13 tys. policjantów kontroluje Warszawę

Pierwsza doba obowiązywania stref bezpieczeństwa w Warszawie minęła spokojnie. Jak zapewniają policjanci, spadła liczba przestępstw kryminalnych, a także wypadków i kolizji. Nie ma też większych utrudnień w ruchu z wyjątkiem peryferii miasta, gdzie policja kontroluje m.in., czy w ciężarówkach i tirach nie są przewożone materiały niebezpieczne.

"Odnotowaliśmy o 30% mniej niż zazwyczaj zdarzeń kryminalnych i wypadków, kolizji na drogach. Spowodowane jest to między innymi tym, że w związku z Europejskim Szczytem Gospodarczym wiele osób wyjechało z Warszawy" - powiedziała Elżbieta Daniewska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Także w samych strefach panuje spokój. Ulice w ich obrębie są wyludnione. Policjanci podkreślają, że trzeba być przygotowanym na ewentualną kontrolę dokumentów.

Dodała, że ulice Warszawy patroluje około 13 tys. policjantów i choć uwaga policji jest skoncentrowana na strefach, patrolowane są też ulice nie objęte nimi oraz peryferia stolicy.

Daniewska poinformowała, że ze stref od wczoraj odholowano około 60 samochodów, które były zaparkowane w niedozwolonych miejscach (w strefach nie można parkować na chodnikach i wzdłuż ulic, a jedynie na parkingach podziemnych lub osiedlowych).

Adam Godlewski z biura prasowego Straży Miejskiej powiedział, że samochody odholowywane są na parkingi na Pradze Północ przy ul. Kondratowicza, w Śródmieściu przy ul. Chmielnej, we Włochach przy ul. Łopuszańskiej oraz na Mokotowie przy ul. Woronicza. Osoba, która zaparkuje samochód w miejscu objętym zakazem, naraża się na poważne koszty - dostaje mandat w wysokości 100 zł oraz jeden punkt karny. Musi też pokryć koszty 'przymusowego' postoju na parkingu - około 300 zł.

Na czas szczytu samochody można pozostawiać na wyznaczonych parkingach: m.in. na lotnisku Bemowo, na Bielanach - przy Cmentarzu Północnym oraz na parkingu na rogu ulic Marymonckiej, Kasprowicza i Żeromskiego.

W zerowej strefie bezpieczeństwa (m.in. Krakowskie Przedmieście, okolice hotelu Sofitel Victoria, Sejmu i Senatu, parku Łazienkowskiego, Szkoły Głównej Handlowej) obowiązuje całkowity zakaz ruchu kołowego. Na tych obszarach ograniczono też ruch pieszych - mogą tam wejść jedynie osoby, które tam mieszkają, pracują bądź uczą się i mają na to potwierdzenie.

W strefach bezpieczeństwa oznaczonych "1" można poruszać się samochodami tylko za okazaniem specjalnej przepustki, która była wydawana przez Urząd Miasta. Poruszać po nich mogą się osoby, które są tam zameldowane, pracują lub uczą się.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)