PolskaSzczygło: data budowy tarczy antyrakietowej po odpowiedzi polskich władz

Szczygło: data budowy tarczy antyrakietowej po odpowiedzi polskich władz

Dopiero po udzieleniu przez polskie władze
odpowiedzi na propozycję Stanów Zjednoczonych budowy w Polsce bazy
rakiet przechwytujących będzie można określić datę jej budowy -
powiedział obecny szef Kancelarii Prezydenta, a wkrótce nowy
minister obrony narodowej, Aleksander Szczygło.

07.02.2007 | aktual.: 07.02.2007 10:16

Odniósł się tym samym do wypowiedzi polskiego attache wojskowego w Rosji, generała Andrzeja Lewandowskiego, który zapowiadał, że baza rakiet nie powstanie wcześniej niż w 2012-2014 roku.

Tymczasem w środę, w programie "Kwadrans po ósmej", Szczygło powiedział, że dopiero po udzieleniu odpowiedzi na amerykańską propozycję będzie można dokładnie określić jakie powinny być warunki, kiedy to się może stać, jakie są prawa i obowiązki obu stron. Teraz jest czas na dokładną analizę propozycji Amerykanów - podkreślił.

Szczygło dodał, że przedstawiciele Polski udadzą się do Stanów Zjednoczonych z odpowiedzią "wtedy, kiedy będzie wypracowane stanowisko". Dopytywany, czy będzie brał udział w tej misji odparł, że "propozycja tarczy ma charakter ponadresortowy". Tu nie wchodzi w grę tylko ministerstwo Obrony Narodowej, ale też Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Gospodarki - dodał.

Pytany, czy będą to raczej konsultacje z Amerykanami, czy negocjacje, Szczygło odparł, że "zawsze są negocjacje". Podkreślił, że polski rząd chce, by wszystkie decyzje, które są związane z naszymi sojuszniczymi relacjami (...), kończyły się jednym wnioskiem - że poziom bezpieczeństwa Polski jest większy po takich decyzjach.

Przyszły szef MON wymienił również trzy najważniejsze sprawy, którymi zajmie się w pierwszej kolejności po objęciu stanowiska. Na pierwszym miejscu jest przegląd i analiza polskich wojsk do udziału w misji w Afganistanie. Na drugim miejscu jest zrealizowanie postanowienia prezydenta o zakończeniu misji w Iraku do końca tego roku. Trzecia sprawa, to sprawy związane z aktami legislacyjnymi - chodzi o tzw. ustawę pragmatyczną, czyli o ustawę, która jest taką konstytucją dla żołnierzy zawodowych - powiedział Szczygło.

Pytany, czy na liście tych najpilniejszych spraw znajduje się nazwisko Antoniego Macierewicza odparł, że "w tym rozumieniu", że Macierewicz - jako szef służby kontrwywiadu wojskowego, a także Witold Marczuk - jako szef służby wywiadu wojskowego są odpowiedzialni za najbardziej newralgiczny i delikatny obszar, a to się przenosi na nasze misje zagraniczne.

Przyjrzę się ze szczególną uwagą, bo to, jak wykonują swoje obowiązki, jest warunkiem powodzenia i bezpieczeństwa naszej misji w Afganistanie; co za tym idzie - to, jak wykonują swoje obowiązki, będzie miało największy wpływ na życie i bezpieczeństwo naszych żołnierzy - tłumaczył Aleksander Szczygło.

Na pytanie o planowane zmiany w organizacji polskiej armii odparł, że na razie w Sejmie jest ustawa, która dotyczy służby żołnierzy. Jego zdaniem, jest ona bardzo ważna, bo pozwoli ona na dokonanie "awansu tych oficerów, którzy skończyli studia już w wolnej Polsce". Szczygło przypomniał również propozycje byłego wiceministra obrony gen. Stanisława Kozieja, "związane z ograniczeniem tzw. czapy dowódczej jeśli chodzi o Sztab Generalny".

Dodał, że zdziwiła go rezygnacja Kozieja ze stanowiska w lipcu minionego roku. Koziej wyjaśniał wówczas PAP, że powodem jego rezygnacji były "różnice merytoryczne co do koncepcji Sił Zbrojnych oraz systemu kierowania i dowodzenia nimi".

"W polityce i w życiu publicznym nie jest tak, że mówi się: albo 100 proc. moich pomysłów jest realizowanych albo odchodzę" - ocenił w środę Szczygło. Szkoda, że pan minister Koziej wtedy odszedł, dlatego że (...) do części tych propozycji będzie można spokojnie wrócić - dodał.

Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, czy zaproponuje Koziejowi powrót na stanowisko wiceszefa MON. Zadeklarował jednak, że ma swoje propozycje personalne związane z koniecznością obsady co najmniej jeszcze jednego stanowiska wiceministra obrony narodowej. Jego zdaniem, minister i dwóch wiceministrów to zdecydowanie za mało do kierowania tak dużym organizmem jakim jest Wojsko Polskie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)