Trwa ładowanie...

Szczurza choroba rozprzestrzenia się na rajskiej wyspie

Od początku bieżącego roku na terenie Mauritiusa, wyspiarskiego kraju położonego w Oceanie Indyjskim, zanotowano dwadzieścia przypadków leptospirozy - groźnej choroby zakaźnej. Informacje te przekazało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Na rajskiej wyspie rozprzestrzenia się roznoszona przez szczury leptospirozaNa rajskiej wyspie rozprzestrzenia się roznoszona przez szczury leptospirozaŹródło: East News, fot: Stanislaw Blaszczyk
d31xc8n
d31xc8n

Leptospiroza to choroba bakteryjna, która przenoszona jest poprzez kontakt z wodą, która została zanieczyszczona moczem szczurów. Bakterie mogą dostać się do organizmu człowieka przez oczy, nos, usta lub rany na skórze. Objawy tej choroby to przede wszystkim wysoka gorączka, która często towarzyszy dreszczom, bólom głowy oraz mięśni i stawów. Leptospiroza jest chorobą niebezpieczną, ponieważ może prowadzić do poważnych chorób i powikłań nerek, wątroby czy płuc.

Zarażenie leptospirozą jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza na terenie Mauritiusa, gdzie deszcz jest zjawiskiem niemal codziennym. Można się nią zarazić na przykład podczas brania prysznica, zwłaszcza na plaży. Ale również przechodząc boso przez jakikolwiek zbiornik ze stojącą wodą

W przypadku wystąpienia objawów leptospirozy, zaleca się natychmiastowe udanie się do ośrodka zdrowia. To bardzo ważne, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

d31xc8n

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miliardy z Unii. Pytamy, jak zmienił się Białystok. "Byliśmy Polską B"

204 przypadki na wyspie Reunion

Leptospiroza jest problemem nie tylko na Mauritiusie. Zmagają się z nią również mieszkańcy sąsiedniej wyspy Reunion, która należy do Francji. Od początku roku odnotowano tam już 204 przypadki tej choroby, a z tygodnia na tydzień jest ich coraz więcej. Na wyspie zamknięto niektóre przedszkola i szkoły, w których dostrzeżono ślady szczurów.

Szczury są plagą Mauritiusa, którego znaczna część pokryta jest polami trzciny cukrowej. Gryzonie te znajdują w trzcinowiskach doskonałe schronienie i pokarm. Szczury nie tylko roznoszą choroby, ale także czynią spustoszenie w populacji ptaków i żółwi. Według niektórych naukowców, dziesiątkując populacje małych ptaków morskich, zagrażają również rafie koralowej Oceanu Indyjskiego, w budowie której ptaki te odgrywają kluczową rolę.

d31xc8n

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31xc8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31xc8n
Więcej tematów