PolskaSzczęście rodzinne jest dla Polaków najważniejsze

Szczęście rodzinne jest dla Polaków najważniejsze

Dla niemal trzech piątych Polaków (59%)
zachowanie dobrego zdrowia jest jedną z najważniejszych wartości
codziennego życia. Wyżej cenione jest jedynie szczęście rodzinne -
76% wskazań - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania
Opinii Społecznych.

Prawie połowa ankietowanych za bardzo istotne uznaje spokój oraz pracę zawodową i uczciwe życie. Nieco mniej ważne okazują się szacunek innych ludzi, grono przyjaciół oraz wiara religijna.

Co piąty respondent za istotne uznaje pomyślność ojczyzny, dobrobyt i bogactwo oraz wykształcenie.

Na zdecydowanie dalszym planie znalazły się wolność głoszenia własnych poglądów, kontakt z kulturą, życie pełne przygód i wrażeń, możliwość udziału w demokratycznym życiu społeczno- politycznym oraz sukces i sława.

Ponad połowa Polaków (52%) określa stan własnego zdrowia przynajmniej jako dobry, w tym co ósmy ocenia go jako bardzo dobry. Niezadowolenie wyraża 17% ankietowanych, a prawie co trzeci ankietowany określa swoje zdrowie jako takie sobie - ani dobre, ani złe.

Narzekanie na stan swojego zdrowia wzrasta wraz z wiekiem badanych. W grupie respondentów, którzy mają 65 lat lub więcej, prawie połowa wyraża niezadowolenie ze swojej kondycji zdrowotnej, a jedynie co dziesiąty ocenia ją pozytywnie. Najmłodsi ankietowani - w wieku od 18 do 24 lat - niemal powszechnie (91% wskazań) deklarują zadowolenie w tym względzie.

Zdaniem Polaków do poprawy zdrowia w największym stopniu przyczynia się właściwe odżywianie - częste spożywanie warzyw i owoców oraz ograniczanie tłuszczów zwierzęcych (43% wskazań).

Blisko co trzeci respondent do działań prozdrowotnych zalicza przede wszystkim regularne wizyty u lekarzy, unikanie sytuacji stresowych oraz niepalenie papierosów, a niemal co czwarty za takie działanie w pierwszej kolejności uznaje regularne uprawianie gimnastyki i inną aktywność fizyczną. Jedynie co siódmy ankietowany wyraża przekonanie, że na poprawę zdrowia może wpływać niepicie alkoholu, a zaledwie dwóch na stu za niezbędne w tym kontekście uważa regularne zażywanie preparatów lub tabletek witaminowych.

Podobnie jak kilkanaście lat temu, trzy czwarte badanych uważa, że obowiązek ochrony zdrowia spoczywa w pierwszej kolejności na nas samych. Co piąty badany jest natomiast zdania, że to przede wszystkim państwo i jego odpowiednie służby powinny troszczyć się o zdrowie obywateli.

Tylko co trzeci Polak uważa, że uzasadnione jest mówienie o tzw. zdrowym stylu życia w Polsce. Połowa badanych przyznaje natomiast, że dla Polaków dbanie o własne zdrowie raczej nie jest ważne, a 7% sądzi, że nie ma żadnych podstaw do tego, by można było mówić o zdrowym stylu życia w naszym kraju.

Sondaż zrealizowano w dniach od 3 do 6 sierpnia na liczącej 859 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)