Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw pneumokokom nie zabezpieczy przed najgroźniejszymi bakteriami

Wycofały ją rządy Japonii i Kanady. Dziesięciowalentna szczepionka przeciw pneumokokom od nowego roku będzie w Polsce bezpłatna. Okazuje się jednak, że nie chroni ona przed najgroźniejszymi szczepami bakterii. Dlaczego więc Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jej wprowadzeniu?

Szczepionka przeciw pneumokokom nie zabezpieczy przed najgroźniejszymi bakteriamiŹródło: Fotolia.pl
d3tc8du
d3tc8du

Eksperci alarmują: szczepionka dziesięciowalentna nie chroni przed serotypami dwoinki zapalenia płuc (Streptococcus penumoniae) 3, 6A oraz 19A. Tymczasem to właśnie te typy bakterii najczęściej występują wśród dzieci w Polsce. Jak mówi w "Rzeczpospolitej" dr Aneta Górska-Kot, to, co miało być dla dzieci szansą na bezpieczeństwo zdrowotne, okazało się oszczędnościami kosztem zdrowia najmłodszych.

"Kupowanie szczepionki dziesięciowalentnej jest jak inwestowanie w komputery z oprogramowaniem sprzed pięciu lat" – powiedziała Górska-Kot dziennikowi "Rzeczpospolita".

W Polsce na inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP) co roku choruje kilkaset dzieci. Jak wynika z badań Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN), najczęściej w polskiej populacji występują szczepy 3, 6A i 19A.

Nietrafiona szczepionka?

Jeszcze w listopadzie Pediatryczny Zespół ds. Programu Szczepień Ochronnych rekomendował Ministerstwu Zdrowia wybór szczepionki trzynastowalentnej, która zapobiegałaby zakażeniom wywołanym przez najgroźniejsze i najczęściej występujące serotypy pneumokoków. Argumentowano, że w krajach, w których została wprowadzona szczepionka dziesięciowalenta, obserwuje się teraz wzrost zachorowań na IChP wywołanych przez serotyp 19A.

d3tc8du

Przetarg na szczepionki resort zdrowia rozstrzygnął 18 listopada 2016. Wynika z niego, że do 31 grudnia 2016 r. do Polski trafi szczepionka dziesięciowalentna, a więc działająca przeciwko 10 szczepom bakterii pneumokokowych. Będzie to Synflorix brytyjskiej firmy GlaxoSmithKline.

Dlaczego w Polsce wprowadzany jest produkt farmaceutyczny, który inne kraje właśnie wycofują? Decyzję taką podjął w maju 2016 r. komitet szczepień w Japonii, uznając, że "trzynastka" jest bardziej efektywna. Z "dziesiątki" rezygnuje także Kanada.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia. Czekamy na odpowiedź.

Szczepionki przeciw pneumokokom będą od 1 stycznia 2017 r. bezpłatne i obowiązkowe dla wszystkich dzieci. Wersja trzynastowalentna stosowana jest w 108 krajach świata, w tym w USA, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

d3tc8du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tc8du
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj