Szczepionka na COVID. Rada Medyczna wydała decyzję ws. preparatu AstraZeneca
Rada Medyczna zajęła stanowisko w sprawie używania szczepionki szwedzko-brytyjskiego koncernu AstraZeneca. - Może ona być stosowana u osób od 18. do 65 roku. życia - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk. Dawki trafią między innymi do nauczycieli, którzy mogą zapisać się na szczepienia od poniedziałku.
- Rada Medyczna wczoraj przyjęła takie wytyczne, które znalazły odzwierciedlenie z kolei w wytycznych i stanowisku ministra zdrowia. Te wytyczne mówią, że szczepionka AstraZeneca może być stosowana u osób od 18. do 65. roku życia - przekazał na antenie Polskiego Radia Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwrócił uwagę, że dzięki temu "wszyscy nauczyciele do 65. roku życia będą mogli się szczepić".
- Od poniedziałku, kiedy rozpoczynamy kolejny etap zapisów dla nauczycieli, również te osoby, które do tej pory nie mogły się zapisywać na szczepienia, będą mogły się zapisać (...). Grupa zero, w której jeszcze jest kilkaset tysięcy osób niezaszczepionych, również będzie szczepiona szczepionką AstraZeneca - dodał Dworczyk.
W środę stanowisko ws. obaw przed szczepionką szwedzko-brytyjskiego koncernu zajęła Światowa Organizacja Zdrowia. Panel ekspertów ocenił, że specyfik mogą przyjmować osoby powyżej 65. roku życia. Zwrócono uwagę na to, że badania tej szczepionki na COVID-19 miały na celu ocenę jej skuteczności we wszystkich postaciach nasilenia choroby.
Krzysztof Gawkowski ostro o Julii Przyłębskiej: powinna się dokształcić
Jednak "niewystarczająca liczebność osób podczas prób nie pozwoliła na dokładną ocenę skuteczności szczepionki w ciężkich formach COVID-19". "Mimo to WHO obecnie zaleca stosowanie szczepionki AZD1222 (…), nawet jeśli w danym kraju występują nowe warianty koronawirusa” - czytamy w komunikacie.
Na skuteczność szczepionki AstraZeneci zwracał uwagę także prof. Krzysztof Filipiak. - Ona może jest nieco mniejsza niż w przypadku tych najlepszych szczepionek mRNA Pfizera czy Moderny, jeżeli chodzi o zmniejszanie ryzyka zakażenia. Ale to bardzo dobra szczepionka w przypadku zmniejszania ryzyka ciężkiego przebiegu COVID i hospitalizacji związanej z koronawirusem (...). Wszyscy eksperci rekomendują, aby nią się szczepić - mówił w programie "Newsroom" WP lekarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.