Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID od Rosji lub Chin? Polacy mają jasne zdanie

Zdecydowana większość Polaków nie przyjęłaby szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowanej w Rosji lub w Chinach - wynika z badania United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Share
Szczepionka na COVID od Rosji lub Chin? Polacy mają jasne zdanie
Szczepionka na COVID od Rosji lub Chin? Polacy mają jasne zdanieŹródło: Getty Images
d3e5og3

"Czy gdyby oznaczałoby to znaczne przyspieszenie terminu szczepienia - przyjąłby/a Pani/Pan szczepionkę rosyjską albo chińską?" - takie pytanie zadano uczestnikom najnowszego badania dotyczącego masowych szczepień na COVID-19.

Aż 56,6 proc. respondentów wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie". Ze szczepionki stworzonej przez rosyjskich lub chińskich naukowców raczej nie skorzystałoby 16,3 proc. ankietowanych. W sumie niechętnych tym dwóm preparatom jest ponad 70 proc. badanych.

7,2 proc. respondentów oznajmiło, że zdecydowanie przyjęłoby szczepionkę z Rosji lub Chin, gdyby była taka możliwość. Odpowiedź "raczej tak" wybrało 9,5 proc. badanych. 10,4 proc. nie ma zdania w tej sprawie

d3e5og3

Zobacz też: Podatek od mediów. Władysław Kosiniak-Kamysz składa deklarację

Koronawirus. Polacy ocenili, co przyczyniło się do wzrostu zakażeń

Uczestników badania zapytano również, co ich zdaniem jest powodem zwiększenia się liczby odnotowywanych w ostatnim czasie przypadków koronawirusa w Polsce.

d3e5og3

Najczęściej wskazywano na prywatki - tak twierdzi 37,7 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazły się wyjazdy na zimowy wypoczynek - 29,5 proc.

24 proc. respondentów uważa, że za ostatnie zachorowania w dużym stopniu odpowiada pojawienie się w kraju brytyjskiego wariantu koronawirusa. 17,1 proc. przebadanych Polaków za przyczynę podało otwarcie galerii handlowych, 15,2 proc ankietowanychwskazało na otwarcie szkół i wznowienie nauki stacjonarnej w klasach I-III. Zdaniem 9,8 proc. badanych powodem wzrostu zakażeń było otwarcie hoteli.

Sondaż przeprowadzono 19 lutego na grupie 1000 respondentów metodą CATI.

Źródło: RMF FM, "Dziennik Gazeta Prawna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3e5og3

Podziel się opinią

Share
d3e5og3
d3e5og3
Więcej tematów