PolskaKoronawirus i wzrost zakażeń. Minister krytykuje turystów z Krupówek, ale w statystykach przoduje inny region

Koronawirus i wzrost zakażeń. Minister krytykuje turystów z Krupówek, ale w statystykach przoduje inny region

To nie narciarze i "koronaparty" turystów na Krupówkach odpowiadają za ostatni wzrost zakażeń koronawirusem. W statystykach epidemii przoduje województwo warmińsko-mazurskie. To tam przypada najwięcej nowych infekcji na każde 100 tys. mieszkańców. Szef sanepidu podejrzewa, że to efekt brytyjskiej mutacji wirusa.

Koronawirus. Minister zdrowia dostrzegł zagrożenie w zachowaniu turystów z Zakopanego. Jednak to inny region przoduje w nowych zakażeniach
Koronawirus. Minister zdrowia dostrzegł zagrożenie w zachowaniu turystów z Zakopanego. Jednak to inny region przoduje w nowych zakażeniach
Źródło zdjęć: © East News | Zbyszek Kaczmarek, REPORTER
Tomasz Molga

Od 9 lutego to województwo warmińsko-mazurskie zaczęło przodować w statystykach nowych zakażeń koronawirusem. Średnia zakażeń z siedmiu dni, przypadająca na 100 tys. mieszkańców, wynosi tam ponad 33 i jest to najwyższy wynik w Polsce. Dane te widać na grafikach Piotra Tarnowskiego oraz Łukasza Pietrzaka, dwóch niezależnych analityków wskaźników epidemicznych.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie niedzickim, gdzie średnia nowych zakażeń z siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców wynosi 87. W Olsztynie wskaźnik przekracza natomiast 75.

Przypomnijmy, że minister zdrowia zwrócił jednak uwagę na zagrożenie na drugim końcu Polski. - Nie chciałbym, by Zakopane i Krupówki były początkiem III fali pandemii w Polsce - komentował wydarzenia z minionego tygodnia. Podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich i tuż po odmrożeniu hoteli tysiące osób bawiło się na głównej ulicy kurortu.

W powiecie tatrzańskim średnia zakażeń jak dotąd nie przekracza 8 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Dodajmy jednak, że okres inkubacji wirusa wynosi 1-14 dni.

Koronawirus. To może być brytyjska mutacja

Jaka jest przyczyna zachorowań w woj. warmińsko-mazurskim? Kiedy zapytaliśmy o to Janusza Dzisko, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, wskazał na kilka powodów.

- Zakładamy z dużym prawdopodobieństwem, że mamy u siebie wariant brytyjski koronawirusa, który jest bardziej zakaźny. Jeszcze nie potwierdziliśmy tego badaniami, sekwencjonowanie wirusa zaczęliśmy dopiero niedawno - wyjaśnia Dzisko.

- Około 60 szkół i przedszkoli przeszło na nauczanie zdalne i hybrydowe w związku wystąpieniem zakażeń koronawirusem. Mamy też dużo rozproszonych ognisk rodzinnych. Wirus trafia na mniej odporną populację ludności, w poprzednich miesiącach nie mieliśmy znaczących zachorowań. Na to wszystko nałożył się fakt, że część mieszkańców uznała już obostrzenia za męczące i wróciła do to bardziej aktywnego trybu życia - wylicza dyrektor stacji.

Koronawirus. Powiatowa mapa nowych zakażeń w Polsce
Koronawirus. Powiatowa mapa nowych zakażeń w Polsce© Tarnowski.info | Piotr Tarnowski

Przypomnijmy, że nauka stacjonarna dla klas I - III została wznowiona 18 stycznia. Brytyjską mutację koronawirusa potwierdzono 21 stycznia w Krakowie, niedługo później także w badaniach naukowców z Gdańska (brytyjską mutację znaleziono w próbkach pobranych w dniach 8-13 stycznia).

16 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o odwróceniu trendu w ogólnopolskich statystykach epidemii. W czwartek MZ odnotowało już 9 tys. zakażeń.

- Kolejne próbki pokazują, że niestety udział brytyjskiej mutacji rośnie, co może doprowadzić do rozwoju trzeciej fali - mówił Niedzielski. - To, co widzimy ostatnio, to nie jest ta sama dyscyplina społeczna, z którą mieliśmy do czynienia choćby miesiąc temu. Jeżeli będziemy nieodpowiedzialni i jeżeli nałoży się na to jeszcze mutacja, to należy się spodziewać, że wystrzeli ta liczba nowych zachorowań - przestrzegał minister.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda na nartach. Komentarz Radosława Fogla

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1094)