Szczepionka na COVID. Ministerstwo Zdrowia o przyczynach zutylizowania dawek
Dyrektor departamentu innowacji w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Kieszek poinformował na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, że kłopoty techniczne z pobraniem szóstej dawki z fiolki to powód utylizacji ponad połowy szczepionek na COVID. Łącznie zutylizowano 3 549 dawek.
Dyrektor departamentu innowacji w Ministerstwie Zdrowia tłumaczył na posiedzeniu senackiej komisji, że każdy punkt szczepień ma dostęp do systemu dystrybucji szczepionek na COVID. Jedną z jego funkcji jest moduł do raportowania strat. Każdy taki przypadek musi zostać zgłoszony i opisany w ciągu 24 godz. Według rządowego raportu szczepień na COVID zutylizowano 3 549 dawek.
Szczepionka na COVID. Jak pobrać sześć dawek z jednej fiolki?
Jarosław Kieszek podał ich najczęstsze powody. 1 637 strat jest spowodowana "technicznym problemem z pobraniem szóstej dawki szczepionki na COVID firmy Pfizer z fiolki". Przyczyną ma być m.in. niewłaściwy dobór igieł. W początkowych rekomendacjach podano, że w jednej fiolce produktu znajduje się pięć dawek szczepionki, ale okazało się, że można ich uzyskać więcej. Trzeba jednak użyć strzykawek lub/i igieł o małej objętości martwej, a nie tych standardowych.
Kolejny powód strat szczepionki to uszkodzenia mechaniczne, czyli najczęściej zbicie folki. Stało się tak w 574 przypadkach. 275 dawek szczepionki na COVID zmarnowało się dlatego, że pacjent nie stawił się na szczepienie, a nie było listy rezerwowej. Z kolei za stratę 265 dawek szczepionki odpowiada "odchylenie od warunków przechowywania", czyli np. awaria urządzeń chłodniczych.
Szczepionka na COVID. Najczęstsze przyczyny utylizacji dawek
188 przypadków to podejrzenie wady jakościowej, ale wówczas zgłaszane jest to jako reklamacja. 114 przypadków dotyczy kradzieży. Kolejne powody utylizacji dawek szczepionki na COVID to uszkodzenie w transporcie do punktu szczepień (57 przypadków) czy przeterminowanie (39 przypadków). 16 razy nie było wystarczającej liczby personelu szczepiącego.
Źródło: PAP