Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID. Interpol alarmuje ws. grup przestępczych

Kradzieże dostaw, sprzedaż podróbek - przestępcy będą próbować zarobić na szczepionce na COVID, ostrzega Interpol.

Share
Szczepionka na COVID. Interpol alarmuje ws. grup przestępczych
Szczepionka na COVID. Interpol alarmuje ws. grup przestępczychŹródło: Getty Images
dboqlxb

Interpol spodziewa się wzmożonej aktywności kryminalnej na całym świecie w związku z planowanymi na najbliższe miesiące szczepieniami przeciwko koronawirusowi SARS-CoV2.

- Podczas gdy rządy przygotowują wprowadzenie szczepionek na rynek, organizacje przestępcze już planują przeniknięcie do struktur odpowiedzialnych za łańcuchy dostaw - powiedział w środę sekretarz generalny organizacji Juergen Stock.

dboqlxb

Chodzi m.in. o kradzieże czy nielegalne nabywanie szczepionek, ale też o ich ewentualne podrabianie. Jak podkreślono, władze poszczególnych krajów powinny przygotować się do zwalczania tego typu przestępczości.

Szczepionka na COVID. Groźne podróbki

Stock ostrzegł, że podrobione preparaty, oferowane przez Internet, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób, którym zostaną podane.

Zobacz też: Gorąco w Sejmie. Grzegorz Braun wykluczony z obrad przez brak maseczki

W tym tygodniu dwóch producentów złożyło do Europejskiej Agencji Leków wnioski o dopuszczenie do użytkowania swoich szczepionek przeciwko koronawirusowi. Chodzi o preperaty firm Biontech/Pfizer i Moderna.

dboqlxb

Jak poinformowano, decyzja o ewentualnym dopuszczeniu możliwa jest w najbliższych tygodniach. Oczekuje się, że Agencja wyda zgodę na używanie szczepionki Biontech/Pfizer na posiedzeniu 29 grudnia, a na używanie preparatu Moderny w połowie stycznia.

Źródło: "Deutsche Welle"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dboqlxb

Podziel się opinią

Share
dboqlxb
dboqlxb
Więcej tematów