Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID-19 Johnson&Johnson. "Wynalazek naukowców z Holandii"

Szczepionka na COVID-19 Johnson&Johnson amerykańskiej firmy farmaceutycznej została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków. Holenderska prasa przekazała, że ten środek został wynaleziony przez naukowców z Holandii.

Share
Szczepionka na COVID-19 Johnson&Johnson
Szczepionka na COVID-19 Johnson&JohnsonŹródło: PAP
dhj4byk

W czwartek szczepionka na COVID-19 Johnson&Johnson została dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej. To czwarty preparat przeciwko koronawirusowi, który będzie stosowany w krajach UE.

Do tej pory szczepionki na COVID-19 dostarczane są od koncernów: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca.

dhj4byk

O trzecim preparacie w ostatnim czasie jest bardzo głośno. Szczepionki od firmy AstraZeneca zostały wstrzymane m.in. w Danii, Islandii i Norwegii. Polscy eksperci uspokajają w tej sprawie.

Zobacz też: Nowe obostrzenia: koronawirus wymusił lockdown. "Walczymy o życie"

Szczepionka na COVID-19 Johnson&Johnson. Holendrzy o swojej "wiodącej roli"

Szczepionka na COVID-19 Johnson&Johnson stosowana jest już m.in. w USA. Od czwartku dopuszczona została także do użytku w UE. Holenderska prasa donosi, że preparat Johnson&Johnson to wynalazek naukowców z Holandii.

"Holendrzy odegrali wiodącą rolę we wszystkich fazach opracowywania tej szczepionki" - powiedział wirusolog Jaap Goudsmit, cytowany przez dziennik "Trouw".

dhj4byk

"Szczepionka została opracowana przy podstawowym wsparciu grupy specjalistów wirusologii molekularnej z naszej uczelni" - przekazał za pośrednictwem strony internetowej Uniwersytet w Leiden.

Można na niej przeczytać również, że Janssen (jest to firma z grupy Johnson&Johnson) zaproponowała współpracę dla Leiden University Medical Center już w lutym 2020 roku.

"Zaproponowano nam współpracę, ponieważ wiedziano, że badaliśmy koronawirusy od ponad 30 lat" - dodał profesor Eric Snijder z LUMC. Jego słowa zostały zacytowane na stronie internetowej uczelni.

Snijder przekazał, że współpraca przyczyniła się do powstania pierwszej jednorazowej szczepionki przeciwko COVID-19. Preparat został zatwierdzony do użytku w Bahrajnie, Kanadzie oraz USA.

dhj4byk

EMA uznała, że szczepionki na COVID-19 firmy Johnson&Johnson są bezpieczne, skuteczne i mogą być podawane osobom powyżej 18. roku życia. Na świecie używa się też szczepionek przeciwko koronawirusowi produkcji chińskiej, rosyjskiej oraz indyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhj4byk

Podziel się opinią

Share
dhj4byk
dhj4byk
Więcej tematów