Szczepienia. Kolejne dostawy szczepionek AstraZeneca oraz Johnson & Johnson już w Polsce
Na początku tygodnia do Polski dotarło 2,4 mln szczepionek firmy Pfizer. We wtorek nad Wisłę przyleciały także kolejne dostawy szczepionek AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Dokładne liczby ujawnił prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
- W poniedziałek dotarło do Polski 2,4 mln szczepionek firmy Pfizer, we wtorek - 868 tys. dawek preparatu AstraZeneki i 238 tys. szczepionek Johnson & Johnson. Pod koniec tego tygodnia trafi też ok. 250 tys. dawek szczepionek Moderny - przekazał Michał Kuczmierowski.
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych ocenił, że obecny tydzień pod względem dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi jest "dobry", ponieważ z jednej strony nad Wisłę dotarły zarówno zwiększone, jak i zaległe dostawy. Kuczmierowski ocenił, że poniedziałkowy transport Pfizera był pod tym względem "rekordowy".
- Nadal jest duży popyt na szczepionki z punktów szczepień. Ciągle jest większe zapotrzebowane niż możliwości ich dystrybucji, ale też cieszy, że dzięki zwiększonym dostawom do Polski udało się w dużym stopniu odpowiedzieć na zapotrzebowanie - powiedział urzędnik.
Szczepienie dzieci na COVID-19. Prof. Horban przyjął pomysł dziennikarza WP
Szczepionki przeciw COVID. Kolejne roczniki dzieci dołączają do NPS
Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej, w Polsce wykonano dotąd ponad 20 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych - czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson - jest ponad 7 mln osób.
Do Narodowego Programu Szczepień dołączą kolejne roczniki. - Od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19 - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko koronawirusowi podkreślił, że będą to szczepienia w punktach szczepień, a od września ruszą w szkołach.
Polityk poinformował, że dzieci będą szczepione preparatem Pfizera. Z wyliczeń rządu wynika, że w programie może wziąć udział ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tys. szkół i placówek oświatowych.