Szczepienia a męska bezpłodność. Jednoznaczne wyniki badań
Naukowcy z Uniwersytetu w Miami opublikowali wyniki badań nad jakością nasienia mężczyzn zaszczepionych przeciwko COVID-19. W badaniach wykorzystane zostały szczepionki wykorzystujące technologię bazującą na mRNA.
28.06.2021 15:56
Wnioski z badań amerykańskich naukowców opublikowane zostały w prestiżowym akademickim magazynie JAMA. Wynika z nich, że obawy o to, że szczepienie przeciwko koronawirusowi mogłoby wywołać u mężczyzn bezpłodność są nieuzasadnione.
Szczepienia poprawiają jakość nasienia
Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Daniela C. Gonzaleza do badań wykorzystał preparaty koncernów Pfizer i Moderna, bazujące na technologii opartej o mRNA. Nasienie ochotników, którzy wzięli udział w badaniu zbadano przed szczepieniem oraz około 70 dni po podaniu drugiej dawki.
Okazało się, że próbki pobrane po szczepieniu charakteryzowały się znacznie lepszą jakością niż te, które zbadano przed podaniem pierwszej dawki. Wzrosła zarówno sama liczba plemników w jednej ejakulacji, jak i ich ruchliwość. Wyniki skomentował na Twitterze dr Paweł Grzesiowski. "Rewelacyjne wyniki badań - poprawa jakości męskiego nasienia po szczepieniach przeciwko COVID-19! Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo. Może teraz Kościół wesprze Narodowy Program Szczepień?" - napisał immunolog.
Informacje o poprawie jakości nasienia po szczepieniu to niejedyne dobre wieści od zespołu prof. Gonzaleza. Naukowcy stwierdzili również, że u ochotników z oligospermią, czyli dolegliwością powodującą niską liczbę plemników w nasieniu, po szczepieniu liczba plemników na jeden mililitr nasienia wróciła do normy.