RegionalneSzczecinSzczecin. Akcja "odkażania" po LGBT. Jest reakcja RPO

Szczecin. Akcja "odkażania" po LGBT. Jest reakcja RPO

Szczecin. Wkrótce ma odbyć się Marsz Równości, jednak burzę wywołała planowana akcja "odkażania" po LGBT. Głos w tej sprawie zabrał RPO.

Szczecin. Akcja "odkażania" po LGBT. Jest reakcja RPO
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
Karolina Kołodziejczyk

W Szczecinie w sobotę ma odbyć się Marsz Równości. Po manifestacji środowisk LGBT zaplanowano demonstrację w obronie rodziny. Organizatorzy happeningu "LGBT zmyjemy, rodzinę uratujemy" chcą rozdawać środki czystości, aby "zmywać ulice zanieczyszczenia".

Organizatorem akcji "odkażania" okazał się ks. Tomasz Kancelarczyk. Na Facebooku pojawiło się wydarzenie o nazwie "Odkażanie". Po tym jak o happeningu zrobiło się głośno duchowny przyznał, że "uznał go za nietrafiony i słabo oddziałujący". "Zarzuciłem go i całym sercem podjąłem organizowanie modlitwy, która jest najlepszym narzędziem czynienia dobra" - napisał w mediach społecznościowych. Ostatecznie wydarzenie zostało anulowane.

Mimo to, akcję skomentował Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że "uznaje inicjatywę, nawiązującą swoją symboliką i językiem do ideologii, która doprowadziła do prześladowań milionów ludzi, za skrajny przykład homofobii i bezprecedensowy atak na godność osób nieheteroseksualnych i transpłciowych".

Zobacz też: Precedens w obradach Sejmu. Neumann: to budzi podejrzenia

"Porównywanie osób lub całych grup społecznych do szkodników czy insektów, które należy zniszczyć, sprzątnąć lub dokonać ich dezynfekcji budzi najgorsze skojarzenia z czasami, gdy światem rządziły nienawiść i pogarda do drugiego człowieka" - napisał Bodnar.

Podkreślił "ignorancję organizatorów" oraz "wyraz całkowitego wypaczenia idei patriotyzmu rozumianego także jako dążenie do dbałości o dobro wspólne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (552)