PolskaSzczątki Kopernika atrakcją turystyczną Olsztyna

Szczątki Kopernika atrakcją turystyczną Olsztyna

Wystawiona w olsztyńskim zamku trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika stała się atrakcją turystyczną miasta. Codziennie odwiedzają ją tłumy mieszkańców Olsztyna i turystów.

Szczątki Kopernika atrakcją turystyczną Olsztyna
Źródło zdjęć: © AFP

- Trumna ze szczątkami Kopernika będzie stała w sali Kromera w olsztyńskim zamku do maja - powiedział dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Janusz Cygański.

- Przychodzą tam szkolne wycieczki i zorganizowane grupy, ale też wiele osób indywidualnie odwiedza trumnę z Kopernikiem. Są to zarówno mieszkańcy Olsztyna, jak i turyści, także z zagranicy - przyznał Cygański.

Muzealnicy w sali, gdzie stoi trumna ze szczątkami astronoma wystawili księgę pamiątkową. - Ludzie wpisują do niej, że jest to dla nich bardzo ważne przeżycie, że są poruszeni bliskim i osobistym spotkaniem z doczesnymi szczątkami tak wielkiej postaci, jaką był i jest Mikołaj Kopernik - powiedział Cygański. Dodał, że wiele osób odwiedza salę Kromera w ciszy, a muzealnicy starają się, by równocześnie w sali nie przebywało zbyt wielu odwiedzających.

Trumna ze szczątkami Kopernika trafiła do olsztyńskiego zamku w połowie marca z oddalonej o kilkaset metrów katedry św. Jakuba. Władze kościelne uznały, że w otwartej dla tłumów świątyni trumna nie jest bezpieczna, może zostać zbezczeszczona.

Przeniesienie szczątków astronoma do zamku uzasadniano także tym, że Kopernik kilka lat mieszkał w jego komnatach, m.in. przygotowywał w nim obronę Olsztyna przed Krzyżakami.

Trumna z Kopernikiem zostanie zabrana z olsztyńskiego zamku 20 maja. Dwa dni później odbędzie się we Fromborku ponowny pogrzeb astronoma.

Jak powiedział prezes Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury Adam Wagner (firma ta wygrała konkurs na wykonanie nagrobka Kopernika), we Fromborku przeprowadzono już wszystkie niezbędne badania potrzebne do zainstalowania w katedrze nagrobka, a on sam jest już wykonywany. - Jako zwycięzcy konkursu pilotujemy te prace, przebiegają one zgodnie z planem - zapewnił Wagner. Dodał, że montaż nagrobka w katedrze fromborskiej odbędzie się na tydzień-dwa przed pogrzebem Kopernika.

Nagrobek Kopernika będzie wykonany z czarnego granitu, który będzie przypominał przestrzeń wszechświata, a Słońce i planety zostaną wykonane z mosiądzu. Całość będzie miała 3,8 metra wysokości oraz 80 cm szerokości i będzie wkomponowana w filar przy ołtarzu, gdzie ma spocząć Kopernik.

Pogrzeb Kopernika odbędzie się 22 maja w katedrze we Fromborku. Trumna ze szczątkami zostanie wywieziona z Olsztyna już 21 maja i po drodze kondukt pogrzebowy zatrzyma się w warmińskich miasteczkach: Dobrym Mieście, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, Pieniężnie i Braniewie. Mszy pogrzebowej we Fromborku ma przewodniczyć nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, a homilię ma wygłosić metropolita lubelski abp Józef Życiński.

Członkami komitetu honorowego powołanego w związku z powtórnym pochówkiem Kopernika zostali dotąd m.in. rektorzy włoskich uczelni w Padwie, Bolonii i Ferrarze, gdzie uczył się Kopernik, rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Mikołajka Kopernika w Toruniu oraz ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka i kultury Bogdan Zdrojewski oraz metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)