Trwa ładowanie...

Szarpanina w ukraińskim parlamencie. "Zrozumieliśmy dziś, że władze nadal będą zabijały Ukraińców"

Parlament Ukrainy zatwierdził dekret prezydenta Petra Poroszenki o częściowej mobilizacji w związku z operacją antyterrorystyczną, prowadzoną przeciwko prorosyjskim rebeliantom we wschodnich obwodach kraju.
Share
Ukraiński parlament
Ukraiński parlamentŹródło: AFP
d2t8b1r

Dekret poparło 232 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy. W trakcie dyskusji doszło do szarpaniny między posłami nacjonalistycznej partii Swoboda a przedstawicielami opozycyjnej Partii Regionów.

Zgodnie z dekretem Poroszenki częściowa mobilizacja pozwoli na zaangażowanie w działania zbrojne na wschodzie kraju 15 dodatkowych jednostek bojowych i 44 jednostki zabezpieczenia. Mobilizacja będzie trwała przez 45 dni od daty uprawomocnienia się dokumentu.

Poroszenko wyjaśnił wcześniej, że mobilizacja jest niezbędna w związku z "narastaniem przejawów terroryzmu na terytorium Ukrainy, co prowadzi do śmierci ludności cywilnej, wojskowych i milicjantów", a także w związku z koncentracją w pobliżu granic Ukrainy wojsk Federacji Rosyjskiej, groźbą napaści i niebezpieczeństwem dla suwerenności państwowej.

d2t8b1r

Podczas dyskusji nad dekretem szefa państwa poseł Partii Regionów Mykoła Łewczenko oświadczył, że wraz z zatwierdzeniem dokumentu "nadzieje na zakończenie wojny zostały zrujnowane". - Zrozumieliśmy dziś, że władze nadal będą zabijały Ukraińców - powiedział.

Słysząc te słowa w stronę Łewczenki ruszyli deputowani Swobody, lecz na ich drodze stanęli parlamentarzyści Partii Regionów. Doszło do szarpaniny.

Przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow, który groził wcześniej, że usunie Łewczenkę z sali posiedzeń za prowokacje, zarządził głosowanie nad wykluczeniem go z obrad. Łewczenko został wyproszony z parlamentu na trzy kolejne posiedzenia.

Partia Regionów do obalenia w lutym ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza była ugrupowaniem rządzącym. Obecnie posłowie większości zarzucają niektórym jej deputowanym wspieranie ruchów separatystycznych na wschodzie kraju.

d2t8b1r

Podziel się opinią

Share
d2t8b1r
d2t8b1r
Więcej tematów