Szansa na koniec sporu o ubój rytualny
Jest szansa na załagodzenie sporu o ubój rytualny między Polską a Izraelem. Polski ambasador przy Unii Europejskiej ma dzisiaj przedstawić stanowisko Warszawy w tej sprawie na spotkaniu rabinów w Brukseli. Wcześniej izraelskie MSZ zaapelowało do Polski o konkretne kroki, a ambasadorowie obu krajów byli wzywani na rozmowy.
Wczoraj Polskie Radio ujawniło, że w poniedziałek polski ambasador w Tel Awiwie pojechał na spotkanie w izraelskim MSZ, gdzie usłyszał protest w sprawie zakazu uboju rytualnego. W kilka godzin po opublikowaniu tej informacji MSZ w Warszawie zaprosiło na rozmowę ambasadora Izraela w Polsce. - Dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu przedstawił stanowisko zarówno polskiego parlamentu jak i rządu - relacjonował Rafał Sobczak z MSZ.
Izraelski ambasador nie chciał komentować spotkania, ale MSZ w Jerozolimie po południu oświadczyło, że oczekuje od Warszawy konkretnych kroków w tej sprawie. - Nie zamierzamy mówić nikomu, co ma robić. Nie dyktujemy ani nie wymuszamy niczego. Jestem pewien, że polskie władze znajdą rozwiązanie i wiedzą, co mają robić - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem rzecznik izraelskiego MSZ Yigal Palmor.
Eksperci uważają, że jest to jeden z najpoważniejszych w ostatnich latach sporów między Polską a Izraelem i że oba kraje powinny jak najszybciej dojść w tej sprawie do porozumienia.
- Zakaz uboju rytualnego sprawił, że inne kraje wejdą na rynek sprzedaży mięsa, zajmowany przez Polskę - komentował dziś w Polskim Radiu minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Zdaniem gościa Salonu Politycznego Trójki, chodzi między innymi o Francję. Stanisław Kalemba dodał, że zakaz sprawił, że o ponad 60 procent spadł eksport wołowiny do krajów arabskich. Zdaniem ministra, pociąga to za sobą także utratę miejsc pracy.
Właściciele rzeźni przygotowują pozew zbiorowy w tej sprawie. Twierdzą, że ministerstwo rolnictwa zapewniało, iż ubój rytualny będzie legalny. Stanisław Kalemba podkreśłił, że jako minister zrobił w tej sprawie wszystko, co mógł. Dodał, że eksport mięsa z uboju rytualnego poza granice UE jest zgodny z unijnym rozporządzeniem. Zostało ono wydane pod koniec czerwca.
Początkiem całego zamieszania była przeforsowana w polskim Sejmie ustawa, która zabrania rytualnego uboju zwierząt. Żydzi i muzułmanie jednak traktują taki rodzaj zabijania zwierząt jako część tradycji religijnej.
Po decyzji Sejmu zaprotestowało nie tylko izraelskie MSZ, ale także Naczelny Rabin Polski, Gmina Żydowska w Warszawie oraz wpływowe organizacje żydowskie z całego świata.