Trwa ładowanie...
19-11-2012 23:15

Szansa na kompromis ws. zmian w Funduszu Kościelnym

Jest szansa na kompromis - ocenili uczestnicy poniedziałkowego spotkania w MAC. Przedstawiciele zespołu rządowego oraz mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych rozmawiali o likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpieniu go odpisem podatkowym.

Szansa na kompromis ws. zmian w Funduszu KościelnymŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d43q75r
d43q75r

Jak powiedział rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek, ustalono, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni powinno odbyć się kolejne spotkanie, które mogłoby doprowadzić do wypracowania stanowiska podsumowującego przebieg dotychczasowych rozmów. Dodał, że poniedziałkowe spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze.

Ks. Piotr Gaś z Kościoła ewangelicko-augsburskiego powiedział, że szef MAC Michał Boni podsumował dotychczasowy przebieg rozmów. - Minister zapewnił, że propozycje Kościołów i związków wyznaniowych zostaną jeszcze raz przemyślane i w najbliższym czasie otrzymamy odpowiedź, być może z nowymi wariantami przekształcenia Funduszu Kościelnego. Stanowisko ministra jest otwarte. Myślę, że posuwamy się do przodu i dojdzie do wypracowania nowych propozycji - podkreślił.

Dodał, że z Funduszu Kościelnego finansowane jest nie tylko ubezpieczenie duchownych, ale także renowacje obiektów zabytkowych. - Przekształcenie Funduszu Kościelnego powinno objąć także ten aspekt - zaznaczył ks. Gaś.

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik powiedział, że poniedziałkowa dyskusja była rzeczowa i - w jego ocenie - przybliża wszystkie strony do kompromisu. - Szczegółowe rozwiązania jeszcze nie zostały zaproponowane, ale partnerska atmosfera i kierunek prowadzonych konsultacji pozwalają mieć nadzieję, że wypracowane stanowisko będzie zadowalające dla społeczności żydowskiej i wszystkich pozostałych związków wyznaniowych - podkreślił Kadlcik.

d43q75r

Z kolei podczas piątkowego spotkania z Kościołem katolickim podjęto ustalenie, że zostanie przygotowana obustronna nota podsumowująca dotychczasowe rozmowy zespołów konkordatowych.

Odpis podatku w miejsce Funduszu Kościelnego

Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Według Episkopatu Polski, odpis 0,3 proc. podatku jest za niski. Strona kościelna chce, by oscylował między 1 a 0,5-0,6 proc. podatku. Kościół uważa bowiem, że suma uzyskiwana z odpisu podatkowego nie osiągnie kwoty otrzymywanej dotychczas z Funduszu Kościelnego, a proces dochodzenia do tej kwoty trwać będzie kilka lat.

Również inne Kościoły i związki wyznaniowe domagają się zwiększenia wysokości odpisu podatkowego. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny sprzeciwia się zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.

Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

d43q75r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43q75r
Więcej tematów