PolskaSytuacja na rynku pracy jest zła

Sytuacja na rynku pracy jest zła

90% Polaków uważa, że sytuacja na krajowym rynku pracy jest zła, w tym niemal co druga opinia (48%) jest skrajnie negatywna. Tylko nieliczni - 1% ankietowanych - oceniają ją pozytywnie - wynika z sierpniowego sondażu CBOS.

18.08.2004 14:50

7% ankietowanych uważa, że sytuacja jest "ani dobra, ani zła"; 2% - nie ma zdania na ten temat. Liczba pesymistów wzrosła od lipca o 2 punkty procentowe.

Nieznacznie zmieniły się w stosunku do lipca przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na krajowym rynku pracy w najbliższym roku. Niemal co piąty Polak (18% - spadek o 1 punkt proc.) spodziewa się zmiany na lepsze. Pogorszenie sytuacji przewiduje co szósty badany (17% - spadek o 2 punkty proc.), a ponad połowa (54%) uważa, że sytuacja się nie zmieni, co według CBOS przy obecnym poziomie bezrobocia również należy uznać za pesymistyczną prognozę.

Nadal bardzo krytycznie oceniane są lokalne rynki pracy. Niemal co trzeci badany (30% - wzrost od lipca o 1 punkt proc.) uważa, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, a blisko połowa (46% - spadek od lipca o 1 punkt proc.), że trudno tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie.

Ponad jedna piąta respondentów (22%) jest jednak zdania, że na lokalnym rynku pracy można się gdzieś zatrudnić (wzrost o 2 punkty proc.), choć niełatwo znaleźć odpowiednią pracę . Nikt natomiast nie twierdzi, że odpowiednia praca jest dostępna bez większych problemów.

Na brak jakiejkolwiek pracy na lokalnym rynku szczególnie często wskazują mieszkańcy wsi, rolnicy i robotnicy niewykwalifikowani, bezrobotni, renciści, emeryci, badani z wykształceniem podstawowym, o najniższych dochodach.

Jak podaje CBOS, po odnotowywanym w czerwcu i lipcu wzroście poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, w sierpniu nastąpił jego spadek. Ponad połowa zatrudnionych (55% - spadek od lipca o 6 punktów proc.) nie obawia się utraty pracy. Do 40% wzrosła (wzrost o 3 punkty proc.) liczba tych, którzy liczą się z taką możliwością.

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-9 sierpnia na reprezentatywnej próbie losowej 922 dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)