Trwa ładowanie...

Syryjski rząd zwalnia więźniów i wciela ich do armii

• Więźniowie w Syrii mają wybór: mogą zostać uwolnieni, ale muszą wstąpić do armii • Według wstępnych doniesień w ten sposób uwolniono od 100 do 150 osób • Takie informacje przedstawił szef opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej • To ohydne praktyki reżimu - stwierdził
Share
Syryjski rząd zwalnia więźniów i wciela ich do armii
Źródło: STRINGER/AFP
d3sxpl1

Syryjski rząd uwolnił między 100 a 150 więźniów, postawił im jednak warunek, że muszą wstąpić do armii - powiedział w piątek przewodniczący Syryjskiej Koalicji Narodowej Anas al-Abdah, powołując się na raport z położonego w pobliżu Damaszku więzienia Adra.

- Wstępne doniesienia wskazują, że w ramach tego układu uwolniono między 100 a 150 więźniów, ale zostali oni natychmiast zabrani na linie frontu w Aleppo i Kamiszli - powiedział al-Abdah w rozmowie z Reuterem.

Wyjaśnił też, że uważa się powszechnie, iż "reżim stara się wysyłać uwolnione osoby na front, na którym toczy się walka z Państwem Islamskim (IS), aby zmniejszyć ryzyko dezercji".

d3sxpl1

W czwartek wysłannik ONZ w Syrii Staffan de Mistura powiedział agencji Reuters, powołując się na informacje z Rosjii i Syrii, że "znaczna liczba bojowników została zwolniona z więzień".

De Mistura zasugerował, że zwolnienie może mieć związek z Ramadanem lub być jednostronnym gestem dobrej woli ze strony rządu. Szukał jednak potwierdzenia informacji, że zwolnione osoby są "bojownikami i więźniami politycznymi". Niestety, jego biuro - 24 godziny później - nadal nie miało takich informacji.

Zdaniem Al-Abdaha osoby zwolnione z więzienia Adra nie były więźniami politycznymi. - To w większości skazani za pospolite przestępstwa, w tym przestępstwa narkotykowe - stwierdził.

- Syryjska Koalicja Narodowa jest głęboko zaniepokojony tymi informacjami i wzywa społeczność międzynarodową, w szczególności specjalnego wysłannika ONZ i jego zespół, do zajęcia zdecydowanego stanowiska wobec tych ohydnych praktyk reżimu - dodał Al-Abdah.

d3sxpl1

We wtorek prezydent Syrii Baszar el-Asad wezwał do kontynuowania "wojny z terroryzmem" i zapowiedział, że syryjskie wojska odbiją z rąk przeciwników "każdy skrawek" terytorium.

Baszar oznajmił, że obecnie sytuacja strategiczna w kraju jest znacznie lepsza niż kilka miesięcy temu. Jego wojska są wspierane z powietrza przez siły rosyjskie, których bombardowania ułatwiły walkę z rebeliantami i dżihadystami Państwa Islamskiego.

Syryjska Koalicja Narodowa to główny blok działającej na emigracji opozycji syryjskiej.

Według obliczeń Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka opublikowanych pod koniec ubiegłego miesiąca, w ciągu ponad ośmiu miesięcy w Syrii w bombardowaniach rosyjskiego lotnictwa zginęło ponad 6,3 tys. osób, w tym ponad 2 tys. cywilów

W trwającej od marca 2011 roku wojnie w Syrii zginęło 280 tys. ludzi; ponad połowa ludności kraju została zmuszona do opuszczenia domów.

d3sxpl1

Podziel się opinią

Share
d3sxpl1
d3sxpl1
Więcej tematów