Trwa ładowanie...
syria
30-10-2016 22:49

Syria: specjalny wysłannik ONZ wstrząśnięty hekatombą Aleppo

• ONZ wysłało do syryjskiego Aleppo specjalnego wysłannika
• W Aleppo toczone są walki zbrojnych ugrupowań i oddziałów
• Staffan de Mistura jest "głęboko wstrząśnięty" hekatombą, jaką zastał w mieście

Syria: specjalny wysłannik ONZ wstrząśnięty hekatombą AleppoŹródło: AFP, fot: Baraa Al-Halabi
d32nk9f

De Mistura potępił w komunikacie, który ogłosił w niedzielę w Genewie, "niczym nieusprawiedliwione stosowanie na oślep nieproporcjonalnie ciężkiej i niszczycielskiej broni" w dzielnicach mieszkalnych Aleppo.

- Informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł mówią o wielkiej liczbie zabitych osób cywilnych, w tym wielu dzieci oraz o setkach rannych - dodaje de Mistura.

Specjalny wysłannik ONZ, nawiązując do oblężenia wschodniego Aleppo przez syryjskie wojska rządowe, ostrzega, że "nic nie usprawiedliwia ostrzeliwania na oślep z ciężkiej broni osiedli zamieszkanych przez ludność cywilną".

d32nk9f

De Mistura mówi też o "zbrodniach wojennych".

Ludność cywilna w obu częściach Aleppo - kontrolowanych przez rebeliantów i przez siły rządowe - cierpi wskutek bezradnych, ale morderczych prób podporządkowania sobie miasta", które potrzebuje trwałego zawieszenia broni" - zakończył de Mistura.

Jak podała oficjalna syryjska agencja SANA, syryjskie siły rządowe zdobyły w niedzielę kontrolę nad okolicami miejscowości Minian na północnych przedmieściach Aleppo "po wyeliminowaniu terrorystów, którzy infiltrowali się do tej strefy".

Wojska rządowe - dodaje agencja - zabiły wielką liczbę "terrorystów", z których większość należała do Frontu Podboju Lewantu (dawny Front Al-Nusra, filia Al-Kaidy w Syrii).

d32nk9f

Dzięki postępom poczynionym w terenie, armia - pisze SANA - zdołała otoczyć terrorystów, którzy wtargnęli do dzielnicy mieszkalnej Dahle el-Asad; wielu z nich wzięto do niewoli.

Od soboty wojska reżimu Baszara el-Asada prowadzą w różnych punktach Aleppo działania, które SANA określa jako "kontrofensywę" w celu odbicia pozycji zdobytych w piątek przez rebeliantów.

Właśnie w piątek różne ugrupowania zbrojne przeciwników syryjskiego reżimu podjęły zakrojoną na znaczną skalę ofensywę w celu przełamania oblężenia wschodnich dzielnic Aleppo przez siły rządowe.

Niezwykle zacięte walki trwały całą niedzielę, trzeci dzień ofensywy ugrupowań rebelianckich podjętej w celu przełamania oblężenia dzielnic Aleppo otoczonych przez wojska rządowe.

d32nk9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32nk9f
Więcej tematów