Trwa ładowanie...
d2ytfeg

Syria: rosyjskie czołgi na lotnisku w Latakii, bastionie reżimu

Rosjanie rozmieścili kilka czołgów na lotnisku w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu - podał Reuters, powołując się na dwóch anonimowych przedstawicieli amerykańskich władz.
Share
Rebelianci PKK od lat walczą o niepodległe państwo, na obrzeżach kilku krajów (na zdj. w syryjskim mieście Ain Issi)
Rebelianci PKK od lat walczą o niepodległe państwo, na obrzeżach kilku krajów (na zdj. w syryjskim mieście Ain Issi)Źródło: AFP, Fot: Delili Souleiman
d2ytfeg

Jeden z rozmówców sprecyzował, że chodzi o siedem czołgów. Obaj powiedzieli także, że w Latakii, która jest jednym z głównych bastionów alawickiego reżimu Baszara al-Asada, jest rozmieszczona rosyjska artyleria.

"Wall Street Journal", powołując się na przedstawiciela Pentagonu, napisał w ubiegłym tygodniu, że "według wszelkich oznak Rosjanie przygotowują się do ustanowienia (w Syrii) bardzo znaczącego centrum operacji powietrznych". Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka ani cywilni urzędnicy, ani syryjscy wojskowi nie są dopuszczani w pobliże pasa startowego, który rozbudowują Rosjanie.

Do Syrii w ostatnich tygodniach przeleciały rosyjskie samoloty transportujące sprzęt wojskowy i doradców militarnych. W sobotę w Latakii wylądowały dwa rosyjskie samoloty z pomocą humanitarną.

d2ytfeg

W niedzielę szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja będzie nadal dostarczać Damaszkowi pomoc militarną - wysyłać broń i specjalistów.

Zdaniem ekspertów wzrost zaangażowania Rosji w Syrii jest elementem szerszej strategii i kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem. Rosja, obok Iranu, jest najbliższym sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara el-Asada. <div class="modliszka-config" data-autoplay="1" data-mid="1779127" data-title=""Syrii już nie ma" - historia ucieczki jednej rodziny">

d2ytfeg

Podziel się opinią

Share
d2ytfeg
d2ytfeg
Więcej tematów