Trwa ładowanie...

Syria: duchowni zezwolili głodującym na jedzenie zakazanego mięsa

Syryjscy duchowni ogłosili edykt religijny (fatwę) zezwalający głodującym mieszkańcom oblężonego Damaszku na spożywanie niedozwolonych w normalnych okolicznościach rodzajów mięsa. W komunikacie wideo duchowni dali zgodę na jedzenie mięsa kotów, psów i osłów.

Share
Syria: duchowni zezwolili głodującym na jedzenie zakazanego mięsa
Źródło: AFP, Fot: Ward Al-Keswani
d1rks2o

Edykt dotyczy mieszkańców rolniczego pasa wokół Damaszku, Guty. Alarmujące doniesienia o głodzie docierają z pozostających pod kontrolą rebeliantów zachodnich przedmieść - Mudamii. W weekend w czasie chwilowego rozejmu Mudamiję opuściły setki cywilów; niektórzy byli wynoszeni na noszach.

Fatwę ogłoszono, gdy muzułmanie obchodzą Święto Ofiar, które zwykle jest czasem świętowania w gronie rodziny i przyjaciół i wspólnego ucztowania. Duchowni podkreślają, że ich wystąpienie to wołanie o pomoc do świata i jeśli sytuacja będzie się pogarszać na głodujących peryferiach syryjskiej stolicy dojdzie do kanibalizmu.

d1rks2o

Nie jest to pierwsza tego rodzaju fatwa w czasie trwającego od 2011 roku konfliktu zbrojnego w Syrii. Podobne pouczenia wydano w Hims i Aleppo, gdy w tych miastach trwały najbardziej zaciekłe walki.

Organizacje zajmujące się pomocą humanitarną podkreślają, że dostarczanie żywności i innej pomocy Syryjczykom powinno być takim priorytetem jak program zmierzający do wyeliminowania syryjskiego arsenału broni chemicznej. Dyrektor generalny Lekarzy bez Granic Christopher Stokes oświadczył, że "absurdalna jest sytuacja", kiedy inspektorzy ds. broni chemicznej mogą swobodnie przemieszczać się w regionach potrzebujących pomocy, podczas gdy konwoje humanitarne są blokowane.

Reżim i rebelianci obwiniają się nawzajem o atak chemiczny z 21 sierpnia, w którym na przedmieściach Damaszku zginęło ponad 1,4 tys. ludzi.

d1rks2o

Podziel się opinią

Share
d1rks2o
d1rks2o
Więcej tematów