Trwa ładowanie...

Syria. Asma al-Asad, żona prezydenta Syrii, udzieliła pierwszego po latach wywiadu

• Asma al-Asad udzieliła wywiadu rosyjskiej telewizji
• Powiedziała, że miała propozycje by uciec z kraju
• Asma al-Asad urodziła się i uczyła w Londynie
• Miała w Syrii zaszczepić zachodni styl życia, ale stoi murem z mężem

Share
Syria. Asma al-Asad, żona prezydenta Syrii, udzieliła pierwszego po latach wywiadu
Źródło: PAP
d3q81v6

Żona prezydenta Syrii, Baszara al-Asada, w wywiadzie dla telewizji Rossija 24 powiedziała, że wrogowie jej męża proponowali jej, by uciekła z kraju. Według niej chodziło im o podkopanie zaufania narodu do prezydenta, a propozycje składały osoby spoza Syrii.

"Byłam tu od początku i nigdy nie myślałam, że mogłabym być gdzieś indziej" - powiedziała Asma al-Asad. I dodała, że z powodu wojny w Syrii cierpią ludzie po obu stronach konfliktu, o czym zapominają zachodnie media informując tylko o ofiarach po jednej stronie.

Wywiady żony Asada

Asma al-Asad nie udziela często wywiadów. W 2013 roku udzieliła jednego z nielicznych wywiadów po wybuchu wojny domowej w Syrii. W państwowej syryjskiej telewizji opowiadała o swojej działalności charytatywnej i oddania dla kraju.

Krótko przed wybuchem pierwszych protestów w Syrii w 2011 roku Asma al-Asad udzieliła wywiadu dla amerykańskiego „Vouge’a” Wtedy Baszar al-Asad i jego żona byli chwaleni za reformowanie kraju. Asma al-Asad był nadzieją na zwrócenie Syrii ku zachodowi i promowanie równouprawnienia kobiet w krajach arabskich.

Asma al-Asad miała przynieść zmiany

Asma al-Asad urodziła się w Londynie w rodzinie syryjskiego lekarza i dyplomatki. Zdobyła dyplom z literatury francuskiej oraz skończyła informatykę na londyńskim King’s College. Zanim została żoną Asada pracowała w Deutsche Banku oraz JP Morgan jako specjalistka od fuzji i przejęć.

Baszar al-Asad został jej mężem w 2000 roku, będąc już prezydentem Syrii, a uroczystość zaślubin trzymano w tajemnicy. Żona Asada, do momentu wybuchu wojny w Syrii, uchodziła za kobietę nowoczesną i wnoszącą do Syrii zachodni styl życia. Wiązano z nią też nadzieje na liberalizację syryjskiej gospodarki. A jej znakami rozpoznawczymi są odkryta głowa, ubrania od zachodnich projektantów i znajomość języków obcych.

Asma al-Asad w internecie

Asma al-Asad ociepla wizerunek Baszara al-Asada na Twitterze. Na swoim koncie publikowała zdjęcie z akcji charytatywnych, zdjęcia z dziećmi oraz różnych spotkań. A po odbiciu Palmiry od tzw. Państwa Islamskiego opublikowała kilka zdjęć z antycznego miasta.

W 2012 roku wyciekły jej maile do Baszara al-Asada, dzięki którym świat dowiedział się, że żona Asada opływa w luksusy i murem stoi za swoim mężem. Gdy w jednej części Syrii ludzie ukrywają się przed spadającymi bombami, ona w tym czasie wydaje pieniądze na biżuterię, luksusowe meble i wystrój wnętrz w swojej rezydencji.

d3q81v6

Podziel się opinią

Share
d3q81v6
d3q81v6
Więcej tematów