Synoptycy ostrzegają: do Polski nadciągają silne burze z gradem
W ciągu dnia, a także w nocy z soboty na niedzielę w Lubuskiem mogą występować burze z opadami deszczu, lokalnie także gradu. Podczas burz wiatr może w porywach osiągać prędkość od 80 do 90 km/h - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie. Po gwałtownych burzach, jakie przeszły na Pomorzu straż pożarna interweniowała blisko 100 razy.
Biuro Prognoz IMiGW w Poznaniu podaje, że burze będą występowały w województwie lubuskim do godziny czwartej rano w niedzielę. Podczas burz opady deszczu wyniosą od 15 do 30 mm, lokalnie do 40 mm.
Zerwane dachy, przewrócone drzewa
Gwałtowne burze, jakie przeszły w sobotę wczesnym popołudniem nad Pomorzem, były przyczyną ok. stu interwencji straży pożarnej. Najczęściej straż usuwała konary lub przewrócone drzewa, które tarasowały przejazd. Wiatr zerwał też cztery dachy, w tym jeden na kościele.
Jak poinformował st. kpt. Marek Kaczor z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku, liczba interwencji z pewnością jeszcze wzrośnie. Wśród dotychczasowych zgłoszeń najwięcej pochodziło ze wschodniej części województwa, w tym powiatów sztumskiego, tczewskiego, starogardzkiego, kościerskiego i puckiego.
Kaczor poinformował, że towarzyszący burzom wiatr zerwał dachy z dwóch budynków w Pelplinie, jednego w miejscowości Rzeżęcin oraz kościoła w miejscowości Rudno. Z kolei w Nowej Cerkwi powalone przez burzę drzewo spadło na samochód; szczęśliwie w aucie nikogo nie było.
W Gdyni zalanych zostało parę ulic, w tym główne drogi w mieście. -Tam już jednak sytuacja powoli normuje się, woda schodzi z ulic - powiedział Kaczor.
Sobota: zagrzmi i popada
W Małopolsce, na Podlasiu, Polesiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu zachmurzenie przeważnie umiarkowane. W Karpatach możliwe lokalne burze. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu (lokalnie ulewy) i burze, które mogą być gwałtowne połączone z opadami gradu. Przewidywana wysokość opadów w burzach do 30 mm.
Temperatura maksymalna od 24 st C miejscami nad samym morzem, 27-29 st C na północy Polski do 33 st C na południu, a w rejonach podgórskich od 27 do 30 st C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.
W nocy także zagrzmi
W nocy na południowym wschodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. W górach miejscami zanikające przelotne opady deszczu i burze. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Przewidywana wysokość opadów w burzach do 20 mm.
Temperatura minimalna od 15-18 st C na północy kraju, do 19-21 st C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.
Niedziela: upalnie i burzowo
W Małopolsce oraz na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu (lokalnie ulewy) oraz burze. Lokalnie burze mogą być gwałtowne połączone z opadami gradu. Przewidywana wysokość opadów w burzach do 30 mm.
Temperatura maksymalna od 22-25 st C nad samym morzem, 27-29 st C na północnym zachodzie kraju, do 33 st C na południu, a w rejonach podgórskich od 27 do 30 st C. Wiatr w części południowo-wschodniej kraju słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, na pozostałym obszarze umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.