PolskaSynoptycy ostrzegają: będzie ślisko na drogach

Synoptycy ostrzegają: będzie ślisko na drogach

Według synoptyków, w Polsce może wystąpić gołoledź i ma wiać porywisty wiatr. Dotyczy to głównie północno-wschodniej i południowej części kraju. Zatem, jeżeli nie zmieniłeś jeszcze opon z letnich na zimowe - zrób to. Najważniejsze jednak, żeby zdjąć nogę z gazu i jeździć ze zwiększoną czujnością.

Synoptycy ostrzegają: będzie ślisko na drogach
Źródło zdjęć: © PAP

22.12.2009 | aktual.: 22.12.2009 21:40

Gołoledź spodziewana jest na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w woj. kujawsko-pomorskim. Na drogach w Warmii i Mazurach jest bardzo ślisko. Z powodu trudnych warunków drogowych doszło już do kilku wypadków, w których zginęły dwie osoby.

Jak poinformował Dawid Stefański z zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji do wypadków, w których zginęli kierowcy doszło na trasie Mrągowo-Piecki na Mazurach i w miejscowości Jonkowo k. Olsztyna. - W obu przypadkach powodem wypadków była nadmierna prędkość na śliskich drogach, kierowców nie udało się uratować mimo przeprowadzonej reanimacji - powiedział Stefański. Dodał, że z powodu śliskich dróg w całym regionie dochodzi też do bardzo wielu kolizji.

Ślisko będzie również na Podlasiu. Na Mazowszu spodziewany jest spadek temperatury poniżej zera. W dzień była dodatnia temperatura, zatem w miejscach wcześniejszych opadów oraz topnienia śniegu wystąpi oblodzenie dróg i chodników. Na północnym Mazowszu lokalnie może padać marznąca mżawka.

Na Pomorzu mogą wystąpić zamiecie i zawieje śnieżne, wiatr będzie tam wiał z prędkością do 65 km/h.

Na południu Polski będzie wiał porywisty wiatr. Na Śląsku i w Małopolsce jego prędkość ma dochodzić do 90 km/h, a w górach do 110 km/h. Podobnie będzie na Podkarpaciu.

Jak jeździć bezpiecznie?

Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich. Jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.

Pamiętać trzeba także o utrzymywaniu w czystości szyb (uzupełnianiu płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy), lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu, oraz o oczyszczeniu całego pojazdu z śniegu i lodu. Na większości stacji paliw dostępne są wycieraczki, pojemniki z płynem oraz papierowe ręczniki, z których można nieodpłatnie skorzystać.

Kierowanie autem w okresie zimowym wymaga właściwej techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - jednak musi się mieścić w jej granicach.

Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest również najechanie na inny pojazd, wynikające z niezachowania bezpiecznego – czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia – odstępu od innego, najczęściej jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania (często przy dojeżdżaniu do skrzyżowań), wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania.

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń.

Jest to również pora na zmianę opon w pojeździe z letnich na zimowe, które mają niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne. Chociaż nie ma obowiązku poruszania się w okresie jesienno – zimowym na oponach „zimowych”, to warto je zmienić, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i swoich podróżnych.

Więcej w Serwisie Pogoda

Źródło artykułu:Policja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)