Synod biskupów: głód to ukryty terroryzm
Nieustanne rozszerzanie się strefy ubóstwa na świecie i wnioski, jakie płyną stąd dla Kościoła, to jeden z głównych tematów dyskusji na X Zgromadzeniu Generalnym Synodu Biskupów obradującego w Watykanie.
_ Głód, to rodzaj terroryzmu uprawianego przez system ekonomiczny, w którym ubodzy się nie liczą_ - powiedział w swym sobotnim wystąpieniu arcybiskup Delhi, Vincent Concessao.
Według arcybiskupa, oprócz terroryzmu, na którym skoncentrowały się ostatnio światowe media, istnieje inny typ terroryzmu ukrytego, o którym mówi się niewiele: jest to terroryzm głodu. Niesprawiedliwy system gospodarczy codziennie doprowadza do śmierci tysiące ludzi. Wraz z postępami globalizacji sytuacja biednych pogarsza się coraz bardziej - podkreślił arcybiskup.
Do dyspozycji uczestników Synodu, w którym bierze udział 245 biskupów, udostępniono dane dotyczące ubóstwa na świecie. Wynika z nich, że co roku z głodu umiera na świecie 11 mln dzieci, 110 mln dzieci nie chodzi do szkoły, 1,3 mld ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a prawie połowa ludności świata nie korzysta z odpowiedniej opieki lekarskiej.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Filipin, Orlando Quevedo i biskup panamskiej diecezji Santiago de Veraguas, Oscar Brown, wskazując na pogłębiającą się przepaść między biednymi i bogatymi, postulowali, aby biskupi "wybrali ubóstwo" jako styl codziennego życia. Pozwoli im to zbliżyć się do ludzi ubogich i bronić ich praw - powiedział biskup Brown.
Kardynał Joseph Ratzinger, prefekt watykańskiej kongregacji ds. nauki wiary, który również przemawiał w sobotę, ostrzegał, aby Kościół nie koncentrował się zbytnio na samym sobie, ponieważ prowadzi to do tego, że nie mówi z dostateczną siłą o Jezusie Chrystusie. (miz)