WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wielka brytania
05-05-2003 (14:40)

"Syndrom Zatoki Perskiej", czyli odszkodowanie za szczepionkę

33-letni brytyjski żołnierz Alex Izett wygrał sądowy spór o przyznanie mu odszkodowania z tytułu choroby uznanej za efekt "syndromu Zatoki Perskiej" - poinformowano w
poniedziałek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Wyrok jest o tyle istotny, że brytyjskie Ministerstwo Obrony nadal wyklucza, by istnienie "syndromu Zatoki Perskiej" zostało udowodnione.

Służący w korpusie saperów Izett nie został wysłany w 1991 roku w rejon Zatoki Perskiej, ale otrzymał szczepionkę z antidotum na działanie bojowych środków trujących. Jak twierdzi, trapiąca go obecnie osteoporoza to właśnie efekt szczepienia.

W wydanym jeszcze w grudniu orzeczeniu trybunał do spraw rent wojskowych uznał roszczenia Izetta. "Trybunał ustalił, że powód został zaszczepiony mieszanką leków przed planowanym wysłaniem na wojnę nad Zatoką Perską. Mieszanka leków spowodowała osteoporozę" - głosi tekst wyroku, opublikowany dopiero w poniedziałek z opóźnieniem wywołanym nową wojną nad Zatoką Perską.

WP

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Wielka Brytania zaprzeczają, by istniał bezpośredni związek między udziałem w wojnie nad Zatoką a objawami chorobowymi, na jakie skarżą się weterani - zmęczeniem, niestrawnością czy depresją. Oba kraje wydały już setki milionów dolarów na badania nad potencjalnymi przyczynami syndromu. Sugestie weteranów idą w kierunku negatywnego wpływu zubożonego uranu z pocisków przeciwpancernych, sadzy z płonących szybów naftowych czy też wspomnianych szczepień.

Przedstawiciel Ministerstwa Obrony wyjaśnił po ogłoszeniu wyroku, że istnienia syndromu nadal nie udowodniono, ale brak jest prawnych możliwości zaskarżenia wyroku w sprawie Izetta.

"Brak medycznych dowodów wspierających tezę, że szczepienia zaszkodziły niektórym ludziom. Trybunał zaakceptował okoliczność, że nie możemy udowodnić, iż choroba nie wzięła się ze szczepienia. Moglibyśmy się odwołać od tej decyzji tylko wtedy, gdybyśmy mieli ku temu podstawę prawną, ale podstawy takiej nie ma" - powiedział radiu BBC sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Lewis Moonie.

Izett, który dwukrotnie próbował popełnić samobójstwo, uznał swe zwycięstwo za triumf cierpiących weteranów. "Cierpiałem z powodu tych samych objawów, co ludzie, którzy faktycznie służyli nad Zatoką i także byli szczepieni. Sądzę, że wyrok ten jest wielki krokiem naprzód dla innych weteranów" - powiedział BBC. (an)

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP