Trwa ładowanie...
d3sclb6
05-05-2003 14:40

"Syndrom Zatoki Perskiej", czyli odszkodowanie za szczepionkę

33-letni brytyjski żołnierz Alex Izett wygrał sądowy spór o przyznanie mu odszkodowania z tytułu choroby uznanej za efekt "syndromu Zatoki Perskiej" - poinformowano w
poniedziałek.

d3sclb6
d3sclb6

Wyrok jest o tyle istotny, że brytyjskie Ministerstwo Obrony nadal wyklucza, by istnienie "syndromu Zatoki Perskiej" zostało udowodnione.

Służący w korpusie saperów Izett nie został wysłany w 1991 roku w rejon Zatoki Perskiej, ale otrzymał szczepionkę z antidotum na działanie bojowych środków trujących. Jak twierdzi, trapiąca go obecnie osteoporoza to właśnie efekt szczepienia.

W wydanym jeszcze w grudniu orzeczeniu trybunał do spraw rent wojskowych uznał roszczenia Izetta. "Trybunał ustalił, że powód został zaszczepiony mieszanką leków przed planowanym wysłaniem na wojnę nad Zatoką Perską. Mieszanka leków spowodowała osteoporozę" - głosi tekst wyroku, opublikowany dopiero w poniedziałek z opóźnieniem wywołanym nową wojną nad Zatoką Perską.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Wielka Brytania zaprzeczają, by istniał bezpośredni związek między udziałem w wojnie nad Zatoką a objawami chorobowymi, na jakie skarżą się weterani - zmęczeniem, niestrawnością czy depresją. Oba kraje wydały już setki milionów dolarów na badania nad potencjalnymi przyczynami syndromu. Sugestie weteranów idą w kierunku negatywnego wpływu zubożonego uranu z pocisków przeciwpancernych, sadzy z płonących szybów naftowych czy też wspomnianych szczepień.

d3sclb6

Przedstawiciel Ministerstwa Obrony wyjaśnił po ogłoszeniu wyroku, że istnienia syndromu nadal nie udowodniono, ale brak jest prawnych możliwości zaskarżenia wyroku w sprawie Izetta.

"Brak medycznych dowodów wspierających tezę, że szczepienia zaszkodziły niektórym ludziom. Trybunał zaakceptował okoliczność, że nie możemy udowodnić, iż choroba nie wzięła się ze szczepienia. Moglibyśmy się odwołać od tej decyzji tylko wtedy, gdybyśmy mieli ku temu podstawę prawną, ale podstawy takiej nie ma" - powiedział radiu BBC sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Lewis Moonie.

Izett, który dwukrotnie próbował popełnić samobójstwo, uznał swe zwycięstwo za triumf cierpiących weteranów. "Cierpiałem z powodu tych samych objawów, co ludzie, którzy faktycznie służyli nad Zatoką i także byli szczepieni. Sądzę, że wyrok ten jest wielki krokiem naprzód dla innych weteranów" - powiedział BBC. (an)

d3sclb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sclb6
Więcej tematów