Trwa ładowanie...
de0z684
ue
18-11-2002 10:25

Symbole Unii Europejskiej

Unia Europejska, podobnie jak każde państwo, ma własną flagę, hymn i walutę. 9 maja obchodzi także swoje święto - Dzień Unii Europejskiej, upamiętniające publiczną prezentację przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana uroczystej deklaracji, zawierającą ideę powołania pierwszej europejskiej wspólnoty.

de0z684
de0z684
fot. AFP
Źródło: fot. AFP

1. Flaga - znajduje się na niej 12 gwiazd na ciemnoniebieskim tle. Od 1955 r. było to godło Rady Europy, a w 1986 r. zostało przyjęte przez Unię. Liczba gwiazd jest niezmienna i nie zależy od liczby państw członkowskich.

Autorami projektu flagi byli: hiszpański dyplomata Madariaga y Rojo i francuski plastyk Arsene Hertz. Latami spierano się, co symbolizują gwiazdy. Heitz wyjawił tajemnicę 11 lat temu, na łożu śmierci: gwiazd jest tyle, ile nad głową Najświętszej Marii Panny. Inspirację znalazł w Biblii (Księga Objawienia 12:1). Nie ujawnił tego wcześniej, by nie wywoływać protestów wyznawców innych religii.

2. Hymn - to muzyczna aranżacja Herberta von Karajana "Ody do radości" z IV części IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Hymn Unii Europejskiej także został przejęty w 1986 r. od Rady Europy.

de0z684

Fragment IX symfonii Ludwika van Beethovena:

O, RADOŚCI ISKRO BOGÓW, KWIECIE ELIZEJSKICH PÓL
ŚWIĘTA NA TWYM ŚWIĘTYM PROGU STAJE NASZ NATCHNIONY CHÓR.
JASNOŚĆ TWOJA WSZYSTKO ZAĆMI, ZŁĄCZY CO ROZDZIELIŁ LOS,
WSZYSCY LUDZIE BĘDĄ BRAĆMI TAM, GDZIE TWÓJ PRZEMÓWI GŁOS.
PATRZ, PATRZ WIELKIE SŁOŃCE ŚWIATEM
BIEGNIE SYPIĄC ZŁOTE SKRY,

JAK ZWYCIĘZCA I BOHATER BIEGNIJ BRACIE TAK I TY.

* Więcej w Internecie:*
posłuchaj hymnu
zapis nutowy hymnu UE

3. Euro - 1 stycznia 2002r. był początkiem ostatniego etapu największego przedsięwzięcia w dziedzinie wprowadzenia wspólnego pieniądza. 12 państw, które są członkami Unii Europejskiej i stanowią Unię Gospodarczo-Walutową wprowadziło do obiegu wspólną walutę, którą jest euro.

de0z684

1 stycznia 2002 r. w obiegu pojawiło się: 8 monet (o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów oraz 1 i 2 euro) i 7 banknotów euro (o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro).

Po krótkim okresie tzw. "Podwójnego obiegu" (waluta obowiązująca dotychczas w danym państwie funkcjonowała obok nowej waluty euro) w całej strefie euro zaczęła obowiązywać nowa waluta: banknoty i monety euro.

Monety euro mają wspólny awers, natomiast na rewersie znajdują się symbole narodowe kraju, w którym monety zostały wyprodukowane (monety, są, bowiem bite przez mennice krajów członkowskich). Nie oznacza to jednak, że obieg tych monet będzie możliwy tylko na terytorium danego kraju, będzie je można używać we wszystkich krajach Unii Gospodarczo-Walutowej (UGW).

de0z684

1 euro składa się ze 100 eurocentów.

* Więcej w Internecie:*
banknoty euro
monety euro

4. Dzień Unii Europejskiej - obchodzony 9 maja dla upamiętnienia publicznej prezentacji przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana uroczystej deklaracji, która zawierała ideę powołania pierwszej europejskiej wspólnoty - Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (9 maja 1950). Plan Schumanna dał początek integracji w kierunku Unii Europejskiej.

Zadaniem tego święta jest popularyzacja idei jedności europejskiej.
(an)

de0z684
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de0z684
Więcej tematów