Trwa ładowanie...

Sylwester bez mięsa? Episkopat o możliwej dyspensie

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak przypomniał o tym, że w tym roku Wigilia Bożego Narodzenia wypada w piątek. W związku z tym obowiązuje zakaz jedzenia mięsa. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych będzie obowiązywać także w Sylwestra. Ten również wypada w piątek. Jednak w tym dniu spodziewać się można dyspensy.

KEP o wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych KEP o wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych Źródło: East News, fot: Karol Porwich
d45nd0z
d45nd0z

Konferencja Episkopatu Polski przypomniała o tym, że tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia przypada w piątek. W tym dniu obowiązuje więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Jak wyjaśnił ks. Leszek Gęsiak - nie tylko ze względu na tradycje, ale także według litery kościelnego prawa.

Wigilia i Sylwester bez mięsa. Ksiądz tłumaczy

"Wigilijny post 24 grudnia jest częścią pięknej polskiej tradycji. Jednak według przepisów prawa kanonicznego nie jest on obowiązkowy. W tym roku, ze względu na to, że Wigilia Bożego Narodzenia przypada w piątek, który jest dniem pokutnym, post należy zachować nie tylko ze względu na tradycję, ale również ze względu na literę kościelnego prawa" - przekazał rzecznik KEP.

W komunikacie KEP przypomniano, że piątkowa wstrzemięźliwość obowiązuje cały dzień i nie jest znoszona przez obchody liturgiczne związane z kolejnym dniem.

d45nd0z

"Należy rozróżnić dwa porządki: liturgiczny (formularze itp.) oraz prawny (dzień pokutny). Oznacza to, że 24 grudnia w piątek do godz. 24.00 trwa dzień pokutny. Podobnie będzie z 31 grudnia tego roku, który również wypada w piątek przed uroczystością. Tego dnia również obowiązuje post, jednak należy się spodziewać, że poszczególni biskupi diecezjalni ogłoszą na terenie swoich diecezji dyspensy" - wyjaśnił duchowny.

Zobacz też: Zakażenia COVID-19 podczas świąt. Jak się uchronić? Wirusolożka doradza

Kardynał Nycz ogłosił dyspensę

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, 31 grudnia wypada w piątek. W związku z tym osoby, które wierzą w myśl zasad Kościoła, powinny w tym dniu zachować wstrzemięźliwość w jedzeniu mięsa.

d45nd0z

Jednak tego dnia obchodzimy Sylwestra. Wtedy wiele osób hucznie żegna stary rok i wita nowy. Dyspensy w tym dniu postanowił już udzielić wiernym z archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz.

"Mając na względzie, że przypadający na piątek 31 grudnia br., ostatni dzień roku kalendarzowego, sprzyja organizowaniu rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tego dnia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - przekazał duchowny.

Kardynał Nycz zaznaczył, że z dyspensy skorzystać będą mogli ci wierni, którzy spełnią warunek. Mowa o odmówieniu modlitwy za papieża Franciszka i "podjęcie zgodnie z własnym wyborem formy zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości bądź ofiarowanie jałmużny".

d45nd0z

Źródło: KEP, Archidiecezja Warszawska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d45nd0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45nd0z
Więcej tematów