Trwa ładowanie...

Sylwester 2023/24. Ile kosztują fajerwerki pod koniec roku?

Okres około noworoczny jest czasem zwiększonej sprzedaży środków pirotechnicznych - w tym fajerwerków, czy sztucznych ogni. Ile trzeba za nie zapłacić pod koniec 2023 roku? Największe sieci handlowe przedstawiły oferty na Sylwestra.

Fajerwerki. Cena. Ile kosztują w 2023 roku?Fajerwerki. Cena. Ile kosztują w 2023 roku?Źródło: Unsplash
d1iwp6j
d1iwp6j

Mimo że każdego roku coraz więcej osób rezygnuje z używania fajerwerków i petard w czasie Sylwestra, te pojawiają się w ofercie sklepów oraz handlarzy. Jak kształtują się ich ceny tuż przed końcem roku?

Fajerwerki na Sylwestra. Ile kosztują w sklepach?

Tuż po Bożym Narodzeniu w sklepach najpopularniejszych sieci handlowych pojawiły się oferty sylwestrowo-noworoczne. Wśród nich znalazły się również promocje na fajerwerki, sztuczne ognie oraz wyrzutnie. Jak kształtują się ich ceny?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fajerwerki w sylwestra to horror dla zwierząt. Ekspert mówi, jak pomóc psu

Za wyrzutnię 10-strzałową pod koniec 2023 roku trzeba zapłacić średnio od około 23 do 50 złotych. Większe są natomiast wydatkiem, który może sięgać kilkuset złotych. W części sklepów w sprzedaży pojawiły się również wyrzutnie, reklamowane jako przyjazne zwierzętom. Ich cena, w zależności od liczby wystrzałów również kształtuje się na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

d1iwp6j

Mniejszy wydatek czeka osoby, które zrezygnują z fajerwerków na Sylwestra, zastępując je zimnymi ogniami. Ich cena w sklepach pod koniec grudnia waha się średnio na poziomie od 2 do 10 złotych za paczkę.

Fajerwerki w Sylwestra. Co na ich temat mówią przepisy?

Warto pamiętać, że kwestię możliwości użycia fajerwerków w Sylwestra regulują odpowiednie przepisy - przede wszystkim kodeksu wykroczeń oraz lokalne przepisy. Jak wynika z prawa, używanie fajerwerków oraz petard jest dozwolone wyłącznie w Sylwestra i Nowy Rok. Osoby, które rozpoczną ich wystrzeliwanie przed lub po tym terminie, mogą zostać ukarane mandatem w wysokości do 500 złotych. Warto jednak sprawdzić, czy przepisy prawa lokalnego nie określają ram czasowych lub miejsc, w których dopuszcza się używanie fajerwerków.

Nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi może również naruszać przepisy porządku publicznego czy przepisy przeciwpożarowe. W przypadku naruszenia spokoju publicznego grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Sprawa może również zostać skierowana do sądu, który może zarządzić grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych.

d1iwp6j

Używanie petard oraz fajerwerków może mieć jednak nie tylko konsekwencje prawne. Nieprawidłowe korzystanie ze środków pirotechnicznych może bowiem skutkować uszkodzeniami ciała i zagrożeniem życia, a także pożarami. Huk powodowany przez petardy i fajerwerki jest również niebezpieczny dla zwierząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1iwp6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iwp6j
Więcej tematów