Świnoujście. Ewakuacja mieszkańców. Rozpoczyna się usuwanie Tallboya

Po ponad roku przygotowań w poniedziałek rusza akcja neutralizacji i wydobycia z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu największego niewybuchu znalezionego w Polsce - Tallboya. Do godz. 8.30 swoje domy muszą opuścić mieszkańcy części Karsiboru i Ognicy w Świnoujściu.

Świnoujście. Boja nawigacyjna określająca położenie Tallboya w kanale Piastowskim
Świnoujście. Boja nawigacyjna określająca położenie Tallboya w kanale Piastowskim
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki
Violetta Baran

Ewakuacja, nad którą czuwają przybyłe na miejsce służby, obejmuje osoby przebywające w tzw. strefie bezwzględnej (strefie bezpośredniego zagrożenia życia). Jej zewnętrzna granica obejmuje teren 2,5 km od osi toru wodnego. Opuścić ten rejon musi 751 osób, mieszkających na wyspie Karsibór i na Ognicy na wyspie Wolin.

Mieszkańcy ci będą opuszczać swoje domy przez pięć kolejnych dni, bo tyle ma potrwać akcja neutralizacji niewybuchu. Do domów będą mogli powracać po zakończeniu akcji nurków-minerów, czyli po godz. 17.

Większość osób - jak informował świnoujski magistrat - zdecydowała się na opuszczenie mieszkań własnym transportem. Osoby, które skorzystają z pomocy służb, zostaną odwiezione do filii Miejskiego Domu Kultury na Warszowie.

Świnoujście: wielka akcja saperów

Utrudnienia czekają także mieszkańców w tzw. strefie otwartej, która obejmuje teren do 500 m od granicy zewnętrznej strefy bezwzględnej. Są oni zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania i niezbliżania się do okien, niewychodzenia na balkon czy taras ani na zewnątrz budynku.

Od godz. 7 do 17 należy spodziewać się także dużych utrudnień komunikacyjnych - nie będą kursować promy na ogólnodostępnej przeprawie Centrum. Na przeprawie Warszów pływać będą cztery promy - dwa Bieliki i dwa Karsibory. Bieliki będą zabierać tylko samochody osobowe i ruch pieszo-rowerowo-motorowy. Karsibory - wszystkie pojazdy.

Świnoujście: największy niewybuch znaleziony w Polsce

Bomba "Tallboy" o masie całkowitej 5400 kilogramów została odkryta podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin we wrześniu 2019 r. Nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oczyścili tor wodny z mniejszych niewybuchów oraz pracowali wspólnie z naukowcami z Politechniki Poznańskiej nad najbezpieczniejszą koncepcją neutralizacji bomby.

Bomba zostanie zneutralizowana metodą deflagracji, czyli wypalania materiału wybuchowego w miejscu znalezienia - tłumaczył we wrześniu dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu wojewódzkiego Paweł Rodzoś. - Ta metoda wymaga również specjalistycznego przygotowania obiektu, więc cała akcja potrwa kilka dni. Jak dotąd, to największa w Polsce tego typu akcja neutralizowania powojennych niewybuchów - dodał.

Tallboy to jedna z największych bomb, jaka została zrzucona podczas II wojny światowej i największy niewybuch, jaki został znaleziony w Polsce. Waży prawie 5,5 tony, ma 6 metrów długości i metr średnicy.

W 1945 roku takich bomb użyto do zniszczenia niemieckiego krążownika "Lutzow”. Atak bombowy przeprowadził 617. Dywizjon Bombowy “Dambusters” RAF. Do czasu odkrycia niewybuchu w Kanale Piastowskim myślano, że wszystkie eksplodowały.

Źródło artykułu:PAP
świnoujścietallboyewakuacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (33)