Świetokrzyscy lekarze rozpoczęli strajk
Bezterminową akcję strajkową rozpoczęli lekarze w 16 szpitalach i dwóch zespołach poradni specjalistycznych w regionie świętokrzyskim - poinformował przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) w regionie Jerzy Błasiak.
W strajku uczestniczy większość szpitali w województwie. Akcja nie objęła Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz szpitali w Pińczowie, Busku-Zdroju, Kazimierzy Wielkiej i Chmielniku. Za kilka dni do protestu dołączy lecznica w Sandomierzu, gdzie trwają konieczne procedury. W dwóch szpitalach lekarze tworzą związek zawodowy - oznajmił Błasiak.
Przewodniczący powiedział, że w strajkujących placówkach lekarze pracują jak na ostrym dyżurze: na oddziale jest ordynator i jego zastępca. Dodatkowo tam, gdzie jest to konieczne np. ze względu na liczbę pacjentów, pracuje również lekarz dyżurny. Strajkujący lekarze są "pod telefonami" i w trudnych sytuacjach przyjdą do pracy - podkreślił Błasiak.
Zarząd OZZL w regionie postanowił wyłączyć ze strajku oddziały i poradnie onkologiczne, specjalistyczne poradnie dla dzieci oraz poradnie sprawujące opiekę nad kobietami ciężarnymi.
Związkowcy zdecydowali, że w trakcie strajku nieczynne będą poradnie specjalistyczne, nie będą wykonywane zabiegi planowane ani badania diagnostyczne za wyjątkiem przypadków z adnotacją na skierowaniu "pilne" lub "stan zagrożenia życia". Przyjęcia pacjentów do szpitala zostaną ograniczone do przypadków wymagających bezwzględnie hospitalizacji.
Jak zapowiedziała przewodnicząca regionalnego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Dorota Szlufik we wtorek do akcji protestacyjno-strajkowej dołączą pielęgniarki w trzech świętokrzyskich szpitalach.
Bezterminowy strajk rozpoczną pielęgniarki w Szpitalu Miejskim w Kielcach, gdzie będą pracowały w minimalnej obsadzie, jak na ostrym dyżurze. Przez dwie godziny od czynności pielęgniarskich powstrzymają się pracownice lecznicy w Skarżysku-Kamiennej. Trzygodzinne ograniczenie obsady do minimum zapowiadają pielęgniarki w szpitaliku dziecięcym.
Chorzy mogą uzyskać informacje na temat pomocy w nagłych przypadkach pod bezpłatnym numerem tel. 0-800-889-684 działającym w Świętokrzyskim Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia. Pod numerem tel. 0-41-36-46-132 informacji na ten temat udziela również rzecznik praw pacjenta działający przy Świętokrzyskim Oddziale NFZ.
Rzeczniczka NFZ w Kielcach Beata Ryń powiedział, że od rana bardzo wielu pacjentów dzwoni do Funduszu z pytaniem, które placówki strajkują. Według niej pacjenci są zdezorientowani.
Dyrektor największego w regionie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Zespolonego Jan Gierada powiedział, że nie dotarły do niego skargi od pacjentów.
Lekarze i pielęgniarki deklarują zawieszenie strajku do października w przypadku dokonania przez dyrektorów placówek medycznych podwyżki płacy zasadniczej o 30%. Chcą również zwiększenia do co najmniej 6% PKB nakładów na ochronę zdrowia.