Święto Wszystkich Świętych 2019. Kiedy obchodzimy święto i jak się na nie przygotować?

Niedługo Święto Wszystkich Świętych 2019. Tradycyjnie w pierwsze dni listopada wspominamy świętych oraz wszystkich tych, którzy odeszli. Ponad 90% Polaków odwiedza groby swoich zmarłych.

Święto Wszystkich Świętych 2019. Kiedy obchodzimy święto i jak się na nie przygotować?
Źródło zdjęć: © Fotolia

26.10.2019 07:30

1 listopada tradycyjnie wspominamy zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół i bohaterów narodowych. Odwiedzamy cmentarze, by położyć na grobach kwiaty i znicze. Kościół wspomina tego dnia nie tylko kanonizowanych i beatyfikowanych, lecz również anonimowych świętych.

Święto Wszystkich Świętych 2019. Obchody w Polsce

W Święto Wszystkich Świętych Kościół wspomina zarówno świętych wyniesionych na ołtarze, jak i tych nieznanych. W 2019 roku 1 listopada wypada w piątek. Z kolei 2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Uroczystości te różnią się od siebie. W Święto Wszystkich Świętych oddajemy cześć tym, których dusze już trafiły do nieba. Zaduszki to dzień pamięci o osobach, których dusze znajdują się w czyśćcu.

1 i 2 listopada sprzątamy groby naszych krewnych, ozdabiamy je wiązankami, zapalamy znicze i modlimy się. Święta te są także okazją do rodzinnych spotkań. Na wielu cmentarzach – w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Radomiu oraz w innych miejscowościach – odbywają się kwesty na ratowanie zabytkowych grobów i pomników. Według badań, 95% Polaków deklaruje, że obchodzi Święto Wszystkich Świętych. Święto to chętnie celebrują także prawosławni, choć 1 listopada nie należy do tradycji Cerkwi.

Dzień Wszystkich Świętych jest w Polsce ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że zamknięte będą urzędy, szkoły, placówki oświatowe, centra handlowe i punkty usługowe. Inaczej będzie 2 listopada – dzień ten nie jest wolny od pracy, więc możemy odwiedzać sklepy.

Święto Wszystkich Świętych 2019. Jak przygotować się na 1 listopada

1 listopada, czyli w Święto Wszystkich Świętych, wierni Kościoła Katolickiego mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. W dniach 1-8 listopada katolicy mogą też otrzymać odpust zupełny, czyli darowanie kary za skutki wywołane przez grzechy już odpuszczone w Sakramencie Pokuty. Odpust można ofiarować za siebie lub za dusze czyśćcowe. Do jego warunków zalicza się pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych.

W Święto Wszystkich Świętych powinniśmy być szczególnie ostrożni na drogach. Policja tradycyjnie organizuje akcję "Znicz". Wzmożone patrole i kontrole kierowców mają ograniczyć liczbę wypadków. Jednak ofiar wciąż jest zbyt dużo. W świąteczne dni 2018 roku doszło do 408 wypadków, w których śmierć poniosło 50 osób, a 502 zostały ranne. Funkcjonariusze zatrzymali też 1299 nietrzeźwych kierowców.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)