PolskaŚwięto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Dziś przypada Święto Wojska Polskiego - ustanowione w 1923 roku
rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego dla uczczenia rocznicy
zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej. Polskie
wojska zatrzymały wówczas ofensywę Armii Czerwonej, a bitwa
przyniosła przełom w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920.

Z okazji święta prezydent Lech Kaczyński złoży wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i wręczy na dziedzińcu Belwederu odznaczenia i akty nominacyjne na stopnie generalskie i oficerskie. Zwierzchnik sił zbrojnych weźmie też udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wygłosi przemówienie. Prezydent spotka się ponadto z przedstawicielami dowództw polskich kontyngentów.

Uroczystości przygotowano także w Radzyminie i na cmentarzu w Ossowie, gdzie zostali pochowani żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się żołnierski festyn.

Rano mszę św. w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji obrońców ojczyzny odprawi biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadusz Płoski, który też wygłosi okolicznościową homilię. Dyrektor Galerii im. Jana Pawła II w Warszawie (Galeria Porczyńskich) Bogdan Kurant przekaże ministrowi obrony nieznany obraz Mariana Kuleszy z 1934 roku pt. "Marszałek", przedstawiający najwierniejszy - według niektórych historyków - wizerunek marszałka Piłsudskiego. Obraz zostanie umieszczony w Muzeum Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego obchodzono 15 sierpnia w II Rzeczypospolitej, a podczas II wojny - w oddziałach zbrojnych państwa podziemnego i na obczyźnie. Obchodzono je także po wojnie - w Wojsku Polskim - do 1947 roku. Później obchody przeniesiono na 12 października - dla upamiętnienia udziału 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943 roku. Po przełomie 1989 roku - zgodnie z postulatami wielu środowisk - przywrócono ustawą sejmową z 1992 roku dawną datę Święta WP.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)