Święto Trzech Króli
6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od Wigilii obchody święta Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny w całym Kościele katolickim.
Jak mówił podczas mszy świętej odprawionej w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela bp Marian Duś, Dzień Objawienia Pańskiego to dzień powołania pogan. Dodał, że właśnie z krajów pogańskich wywodzą się korzenie chrześcijaństwa. Dziękujemy dzisiaj za łaskę wiary, i za to że otrzymujemy dary z nieba na czas naszego świadectwa - powiedział.
Proboszcz archikatedry warszawskiej ksiądz prałat Andrzej Filaber podkreślił w homilii, że święto Objawienia Pańskiego mówi o człowieku szukającym Boga. Dodał, że ukazuje to obraz Trzech Mędrców, którzy odnaleźli Boga w ludzkim ciele w stajence betlejemskiej. Zaznaczył też, że mędrcy doznali największej łaski - łaski wiary.
Zdaniem ks. Filabera, "Betlejem łączy ludzi różnych stanów i grup społecznych - pasterzy i mędrców". W ocenie kaznodziei, to wiara jest tą gwiazdą, która prowadzi do Boga. Kto szuka Boga, temu Bóg się objawia, a kto Go nie szuka, temu żadna gwiazda nie pomoże - podkreślił ksiądz. We mszy w archikatedrze uczestniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Bp Duś dokonał poświęcenia kredy, którą wierni zabrali do domów, by wypisać na drzwiach wejściowych litery K+M+B oraz liczbę 2006. Litery: K+M+B nie odnoszą się, wbrew obiegowej opinii, do imion legendarnych trzech króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, lecz pochodzą od pierwszych liter - C+M+B - łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom" lub "Christus Multorum Benefactor" ("Chrystus Wielu Dobroczyńcą"). W święto Trzech Króli rozpowszechniony był zwyczaj obdarowywania dzieci podarunkami. Stąd święto to nazywano szczodrym dniem.
Święto Trzech Króli pozostało - zgodnie z nową formułą przykazań kościelnych zatwierdzonych w 2003 roku przez Watykańską Kongregację Nauki i Wiary - jednym z niewielu świąt nakazanych, które są obchodzone w dzień powszedni. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy, tak jak w niedzielę, a ci, którzy tego nie uczynią, popełniają grzech.