PolskaŚwięto Reformacji u luteran na Śląsku Cieszyńskim

Święto Reformacji u luteran na Śląsku Cieszyńskim

Nabożeństwa z okazji Święta Reformacji odbywają się w kościołach ewangelicko-augsburskich (luterańskich) na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad połowa spośród około 80 tysięcy polskich luteran.

Nabożeństwa reformacyjne w świątyniach w diecezji cieszyńskiej odprawione zostały wieczorem. Duchowni wygłosili podczas nich kazania, którym często towarzyszyły - przygotowane przez młodzież - przedstawienia nawiązujące do wydarzeń z historii Kościoła. W kościołach zabrzmi także hymn Kościoła Luterańskiego "Warownym grodem jest nasz Bóg".

Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła luterańskiego w niedzielę wieczorem organizuje w Bielsku-Białej spotkanie młodzieży luterańskiej ze Śląska Cieszyńskiego pod hasłem "Noc z Lutrem". To już drugie takie spotkanie. Ubiegłoroczne odbyło się w Wiśle.

- "Noc z Lutrem" to ponad dwugodzinny program skierowany głównie dla młodych. Jest to pewnego rodzaju impreza zamykająca "sezon imprez młodzieżowych", który rozpoczyna "Bezsenna Noc" w Wielką Sobotę. W tym roku mówimy o Kościele jako miejscu przyjaznym dla młodzieży. "Bezsenna Noc" rozpoczynała ten rok i skupiała się bardziej na aspekcie Kościoła jako społeczności ludzi wierzących. "Noc z Lutrem" ma natomiast bardziej podkreślić tożsamość wyznaniową. Założenie jest takie, by w prosty sposób przekazać młodzieży podstawowe idee reformacji - powiedział rzecznik Kościoła ksiądz Wojciech Pracki.

W programie przewidziano przede wszystkim spowiedź i komunię oraz kazania, prezentacje na temat jak odbierana jest współcześnie przez młodych Biblia.

Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim. Nawiązuje bezpośrednio do wywieszenia w 1517 roku przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Wydarzenie to dało początek dyskusji nad odnową Kościoła i zainicjowało rozłam w Kościele zachodnim.

Rzecznik Kościoła ksiądz Wojciech Pracki powiedział, że porównując rangę Pamiątki Reformacji dla ewangelików, można ją zestawić przykładowo z Dniem Papieskim wśród katolików. - Przy czym w centrum stoi wydarzenie, a nie osoba reformatora - wyjaśnił.

W Polsce żyje obecnie około 80 tysięcy luteran, z czego ponad 40 tysięcy na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii - w Puńcowie. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)