WP

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Kielcach

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2018 roku w Kielcach to m.in. możliwość wpisania się do księgi pamiątkowej. Ogromnemu przedsięwzięciu towarzyszą w tym roku liczne imprezy uwrażliwiające młode pokolenie na zapominane obecnie wartości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego to ważny element obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego to ważny element obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (Fotolia)
WP

11 listopad 2018 – program obchodów Święta Odzyskania Niepodległości

Przebieg wojewódzkich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Kielcach ogłoszono oficjalnie na konferencji prasowej. Program opracowali Komitet Organizacyjny Obchodów wraz z Wojewodą Świętokrzyskim, Agatą Wojtyszek, która rozpocznie świętowanie w niedzielę 11 listopada 2018 o godzinie 10.30 od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Pół godziny później w Bazylice Katedralnej w Kielcach odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą poprowadzi J.E. ks. biskup Jan Piotrowski Ordynariusz Diecezji Kieleckiej. W samo południe przed budynkiem Muzeum Narodowego nastąpi wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego, po czym uczestnicy obchodów przemaszerują razem ulicami Dużą, Sienkiewicza oraz Hipoteczną na Plac Wolności przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ok. godziny 12.40 przewidziana jest już oficjalna część świątecznego dnia, która obejmie m.in. meldunek, podniesienie Flagi Państwowej, Hymn Państwowy, zmianę wart, przemówienie, wręczenie państwowych odznaczeń oraz medali okolicznościowych, odsłonięcie brązowych wieńców przy pomniku, wpisy do księgi pamiątkowej. Dodatkowo odbędzie się Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie zniczy i wieńca, defilada oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Na godzinę 14.30 zaplanowano rekonstrukcję historyczną, na 15.15 koncert ”Mali wojacy”, a po kwadransie ma rozpocząć się godzinny Koncert Listopadowy ”Wyśpiewajmy niepodległość”. Ostatnimi punktami uroczystych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Kielcach będą ręczenie nagród laureatom Gry Miejskiej o godzinie 16.30 oraz pokaz laserowy o godzinie 17.00.

WP

Święto Niepodległości 2018 – imprezy towarzyszące

W organizacji uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kielcach brały udział służby administracji zespolonej i samorządowej. Celebrowanie 100-letniej rocznicy odzyskania przez Ojczyznę wolności to nie tylko niedziela 11 listopada. Z konferencji prasowej Wojewody Świętokrzyskiego, Agaty Wojtyszek dowiedzieliśmy się ponadto o harmonogramie uroczystości towarzyszących. 10 listopada w sobotę o godzinie 11.11 w Parku Miejskim w Kielcach organizowany jest XI Bieg Niepodległości ulicami miasta (na krótszym oraz dłuższym dystansie). Na Placu Wolności o godzinie 13.00 możemy wziąć udział w Pikniku ”Służymy Niepodległej” z koncertami, pokazami wojskowymi, paradną musztrą, częścią artystyczną oraz capstrzykiem o 17.30. Pół godziny później w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbędzie się uroczysty koncert ”... a Polska tylko jedna” pod patronatem Prezydenta Kielc.

Dodatkowo 11 listopada 2018 roku warto zajrzeć do Muzeum Narodowego w Kielcach, gdzie w godzinach 10.00-17.00 bezpłatnie obejrzymy wystawę ”Biel, Czerwień, Braterstwo” w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. W kilka dni po oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości 14 listopada 2018 roku na Politechnice Świętokrzyskiej można uczestniczyć w seminarium naukowym ”Centralny Okręg Przemysłowy – znaczenie dla regionu świętokrzyskiego i gospodarki II Rzeczypospolitej Polskiej”. 18 listopada o godzinie 18.00 w Centrum Kongresowym Targi Kielce zorganizowany jest koncert Chóru i Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zakończymy w Kielcach 25 listopada o godzinie 18.00 koncertem chóru garnizonowego wraz z zespołem Lumen ”Ojczyzno ma...” w kieleckim Kościele Garnizonowym.

W związku z obchodami Święta Niepodległości 2018 w Kielcach pojawią się utrudnienia w ruchu.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP