SpołeczeństwoŚwięto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Katowicach

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Katowicach

Święto Niepodległości 2018 wypada w niedzielę. Obchody 11 listopada w Katowicach rozpocząć możemy od uczestnictwa w koncercie w NOSPR o godzinie 12. i kolejno udać się całą rodziną do Walcowni.

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Katowicach
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Agnieszka Krasa

09.11.2018 | aktual.: 09.11.2018 12:27

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach istnieje stanowisko Pełnomocnika ds. Obchodów Stulecia Niepodległości RP. Wszelkie szczegółowe informacje uzyskać możemy w Biurze Wojewody pod numerem telefonu 32 20 77 328 bądź numerami 32 20 77 347 oraz 32 20 77 260.

W Katowicach świętujemy już od 10 listopada

W sobotę 10 listopada w Katowicach rozpocznie się pierwszy dzień weekendowego święta "W bieli i w czerwieni". Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zainauguruje piknik wojskowy na Placu Bolesława Chrobrego o godzinie 13.00. Zobaczymy pokazy sprzętu wojskowego (czołg LEOPARD, ROSOMAK, stacja naprowadzania rakiet, wyrzutnia, armata, mobilne laboratorium chemiczne, radiostacja, cysterna, noktowizjery, karabiny), musztrę paradną, występy artystyczne, a o 15.40 capstrzyk oraz wspólne śpiewanie. Od godziny 17.00 aż do północy na Placu Sejmu Śląskiego projekcja świetlna "Niepodległa" i występ chorzowskiego Teatru Ognia. Gmach Sejmu Śląskiego zaprasza o godzinie 18.00 na nocne zwiedzanie budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, z pokazami tańca klasycznego i przy udziale jednej z grup rekonstrukcyjnych. Dzień pierwszy obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach zakończymy o północy odegraniem hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą Katowice.

Święto Niepodległości w Katowicach – program 11 listopada

Świętowanie Dnia Niepodległości w Katowicach rozpocznie się tradycyjnie w Archikatedrze Katowickiej Chrystusa Króla. Głównym organizatorem dwudniowych uroczystości jest wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. O godzinie 10.00 obejrzymy występ Orkiestry Dętej Katowice wraz z chórem licealnym. Kolejno o 10.30 rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora Skworca, Metropolity Katowickiego. Na 12.10 zaplanowany jest przemarsz z placu archikatedralnego pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na Placu Bolesława Chrobrego o godzinie 12.30 uroczystość z ceremoniałem wojskowym oraz defiladą, w której wezmą udział także pojazdy militarne. Od 13.30 na Placu Sejmu Śląskiego parada z udziałem szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich, a także występy orkiestr, pokaz musztry paradnej, wystawa sprzętu wojskowego, wozów służb mundurowych oraz ich stoiska. To również akcja Sto Drzewek Niepodległości na Stulecie Niepodległej oraz możliwość posilenia się m.in. wojskową grochówką.

Koncert 100 na 100. Muzyczne dekady wolności w Katowicach

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje na terenie całego kraju cykl 11 specjalnych koncertów w najważniejszych salach koncertowych. ”100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to unikalny projekt, który w Katowicach rozpocznie się o godzinie 12.00 jako drugi w Polsce w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia przy Placu Wojciecha Kilara 1. Wystąpią m.in. NOSPR oraz Chór NFM, a w programie koncertu "Bogurodzica", "Te Deum" oraz "Totus Tuus". Wszystkie imprezy z cyklu sfinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Narodowe Święto Niepodległości w Walcowni w Katowicach

W niedzielę 11 listopada 2018 roku na uroczyste świętowanie zaprasza również Walcownia w Katowicach przy ul. 11 Listopada (wjazd od ul. Rozdzieńskiej 25). Festiwal "Niepodległa z Walcownią" wymaga wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 727 600 186 albo mejlowo, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Od godziny 10.00 rozpoczną się pokazy grup rekonstrukcyjnych, ponadto będziemy mogli obejrzeć w akcji zabytkową walcarkę z 1903 roku, zwaną Gryfną Frelką, wysłuchać opowieści "Nestorów Hutnictwa", a także występów wokalistów ze Śląskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach oraz Orkiestry Dętej OSP z Przyszowic. Zobaczymy także film ”Animowana Historia Polski” i zwiedzimy tutejsze muzeum oraz wystawę zabytkowych motocykli i silników. Warto nauczyć się podstaw udzielania pierwszej pomocy, a najmłodsi z pewnością będą zachwyceni strefą animacji dla dzieci. W godzinach imprezy (10.00-16.00) otwarte będą również punkty gastronomiczne z rozgrzewającymi posiłkami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)