Święto Muzyki w sobotę w Warszawie
Wielka Parada Muzyczna, gala gwiazd
operowych, występ Living Colour, koncerty Dźwięki Europy, muzyki
reggae i alternatywnej oraz festyn świętojański z koncertem
galowym będą atrakcjami sobotniego Święta Muzyki w Warszawie.
W Wielkiej Paradzie Muzycznej, która obejmie Trakt Królewski od ulicy Foksal do placu Zamkowego, weźmie udział kilkuset wykonawców z całej Polski. Paradę poprowadzą cztery wielkie Pegazy - 3,5- metrowe rzeźby, przedstawiające uskrzydlone konie. Autorami rzeźb są studenci poznańskiej ASP. Od swojej premiery na Expo w Hanowerze, Pegazy nie były nigdzie pokazywane.
Za Pegazami wyruszą m.in. Drum Machiny - dwa samochody, na których grać będzie na bębnach ośmiu perkusistów. Pomiędzy Machinami 50 perkusistów-amatorów z Poznania i Warszawy, uczestników przeprowadzonych wcześniej warsztatów, zagra na różnych instrumentach perkusyjnych wyuczony utwór.
Poruszający się uczestnicy Parady będą korespondować z nieruchomymi czterema "balkonami" muzycznymi. Pierwszy z nich powstanie przy bramie ASP. Śpiewaczka Anna Mikołajczyk wystąpi tu z towarzyszeniem DJ`ów - zabrzmi remiks arii mozartowskiej.
Na scenie pod balkonem hotelu Bristol wystąpią wykonawcy muzyki klasycznej plenerowej; na skwerze Hoovera, na specjalnie przygotowanej instalacji - Sambor Dudziński z muzyką etniczną w awangardowym wykonaniu. Przy balkonie Biblioteki Rolniczej dzwony i dzwoneczki będą powtarzać co kilka minut sygnał Święta. Tutaj też Parada będzie miała swój wielki finał.
Wieczorem na kilku scenach odbędą się koncerty. Przy hotelu Bristol w gali "Wielka sława to żart..." z okazji 100-lecia urodzin Jana Kiepury wystąpią wybitni śpiewacy: Grażyna Brodzińska, Marta Abako, Krzysztof Bednarek, Adam Kruszewski, Dariusz Stachura, Ryszard Wróblewski. Zagra Orkiestra Festiwalu im. Jana Kiepury pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Galę uświetni występ baletu Opery Lwowskiej i chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Na placu Zamkowym, w ramach wspólnego przedsięwzięcia Warsaw Summer Jazz Days i Święta Muzyki, zagra polska grupa jazzowa Virtual Jazz Reality oraz słynny amerykański zespół jazzowo- rockowy Living Colour. Będzie to jedyny w tym roku koncert amerykańskiej grupy w Europie. Organizatorzy koncertu spodziewają się w Warszawie wielu zagranicznych fanów Living Colour.
W koncercie Dźwięki Europy na Rynku Starego Miasta będzie można posłuchać Milo Kurtisa z zespołem Drum Freaks, grup Siwy Dym i Jahiar, a także Waldemara Malickiego - wybitnego pianisty, który przedstawi własne interpretacje motywów muzycznych typowych dla kultury narodów tworzących Unię Europejską. Artyście będą towarzyszyć kameraliści Filharmonii Narodowej.
Na scenie reggae na Rynku Nowego Miasta wystąpią Transformacja, Habakuk, Paproca Corps i Daab, na scenie alternatywnej - Trans Technologic i Lech Janerka, w Lapidarium - Tadeusz Woźniak.
Przez całe popołudnie i wieczór odbywać się będzie Festyn Świętojański na Podzamczu, w ramach którego będzie można skosztować jadła staropolskiego oraz przyjrzeć się pracy ludowych twórców: tkaczy, kowali, wikliniarzy. Będą także pokazy bractw kurkowych, władania bronią, fechtunku, przejażdżki konne.
Z całej Europy przyjadą na Podzamcze kataryniarze. W koncercie galowym, wieńczącym Święto, wezmą udział Karin Stanek, Wojciech Korda, Tadeusz Woźniak, Skaldowie i Zbigniew Wodecki. Gwiazdą wieczoru będzie Helena Vondrackova. Około północy odbędzie się pokaz ogni sztucznych.
Święto Muzyki odbędzie się w stolicy po raz trzeci. Doroczne święto, zapoczątkowane 20 lat temu we Francji z inicjatywy ówczesnego francuskiego ministra kultury Jacka Langa, będzie poza Polską obchodzone w około stu miastach. (iza)