Święto Konstytucji 3 maja. Donald Tusk wysyła tweeta z okazji 229. rocznicy

Wielu polskich polityków z okazji narodowego święta Konstytucji 3 maja postanowiło skomentować te historyczne wydarzenie. Jednak - jak to w politycznym świecie bywa - historia zawsze zostaje osadzona we współczesnym kontekście. Dotyczy to także ostatniego wpisu Donalda Tuska na Twitterze.

Święto Konstytucji 3 maja. Donald Tusk wysyła tweeta z okazji 229. rocznicy
Źródło zdjęć: © Getty Images
Piotr Białczyk

Święto Narodowe 3 Maja to wspomnienie uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 roku – drugiej po korsykańskiej konstytucji w Europie, a na świecie trzeciej po amerykańskiej. 229 lat po tym historycznym wydarzeniu Donald Tusk postanowił zabrać głos. "Nie wystarczy uchwalić. Trzeba umieć obronić i zawsze przestrzegać. Inaczej nie będzie czego świętować" – napisał przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. Jego wpis "polubiło" ponad 6,5 tys. internautów, "podało dalej" ponad tysiąc.

Komentatorzy od razu rozpoczęli wyścig w interpretacji tajemniczego wpisu byłego premiera. "Szefowi EPL pomyliły się konstytucje? Dziwny tweet Tuska" - stwierdza portal TVP Info i przypomina wpadkę Ryszarda Petru. 4 lata temu były przewodniczący Nowoczesnej wezwał do obrony przed PiS Konstytucji 3 maja. Z kolei zarówno "Do Rzeczy", jak i natemat.pl, we wpisie byłego premiera upatrują się tym "wbijania szpili" obozowi rządzącemu oraz całej skłóconej klasie politycznej.

Ostrzej do tweeta Donalda Tuska podszedł portal wpolityce.pl, który czytelników pyta "jeszcze polityk czy już tylko internetowy troll?". Autorzy komentarza redakcyjnego przekonują, że były premier "od dłuższego czasu sam sobie wystawia świadectwo. Najpierw przestraszył się konfrontacji wyborczej z Andrzejem Dudą, teraz pozostała mu już tylko rola internetowego trolla".

Z okazji 3 maja głos zabrał m.in. prezydent. - Konstytucję 3 maja uchwalono w imię niepodległości. Myślimy o tym jako obywatele Polski, dziś na powrót wolnej, niepodległej, suwerennej, opartej na własnej Konstytucji, która wszystkich nas obowiązuje - przekonywał Andrzej Duda w orędziu. - W obecnym trudnym czasie potrzebujemy ładu, porządku, jedności, które chroni i zabezpiecza Konstytucja – po to, aby państwo mogło dalej sprawnie przeciwdziałać epidemii - dodał prezydent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wybory 2020. Radosław Fogiel: PiS nikogo do rozmów z opozycją nie upoważniało

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3440)