Trwa ładowanie...
d3ubfi6

Święta droższe niż rok temu. Za niektóre produkty zapłacimy więcej

Polska Federacja Producentów Żywności informuje, że aż o kilkadziesiąt złotych więcej zapłacimy za świąteczne jedzenie niż w zeszłym roku. Na przestrzeni ostatniego roku, ceny wzrosły o 4-5 procent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Święta droższe niż rok temu. Za niektóre produkty zapłacimy więcej
Święta droższe niż rok temu. Za niektóre produkty zapłacimy więcej (East News)
d3ubfi6

Największa podwyżka cen zauważalna jest w przypadku ryb, warzyw, owoców oraz masła. Za kilogram karpia możemy zapłacić aż 20 złotych.
.
- Podwyżki cen sięgały w tym przypadku nawet 15-20 procent. Główny powód to poważna susza. To spowodowało wzrost kosztów produkcji, mniejszy przyrost ryb i wzrost cen pasz. Efektem jest wysoka cena. Wigilia jest jednak raz do roku, zachęcam wszystkich, żeby mniejszą uwagę zwracali na cenę, a większą na jakość produktów. Oczywiście, wszystko w miarę możliwości swojego portfela – informuje Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Styczeń 2019 – kolejny wzrost cen?

Według prognoz ekonomistów oraz producentów żywności, rok 2019 może powitać nas następnymi podwyżkami cen. Głównym miałyby być przewidywane podwyżki opłat za prąd i zmiany w podatku VAT. Najwyższa stawka zagrozić może napojom zawierającym więcej niż 20 procent soku. Może ona wzrosnąć z 8 do 23 procent.

d3ubfi6

- W ostatnich tygodniach zaczęliśmy zauważać rosnące ceny cukru, choć wciąż są stabilne. Także mąka jest relatywnie tania. Stabilne są ceny oleju rzepakowego. Musimy jednak podkreślić, że przez prawie trzy lata mieliśmy w Polsce tak zwaną deflację, czyli ceny żywności spadały. W ubiegłym roku pojawiła się inflacja i rosnące ceny. Główne powody to rosnące ceny produkcji w przetwórstwie żywności oraz klęski takie jak susza - mówi Andrzej Gantner dla RMF FM.

Ekonomiści dodają, że kolejnym czynnikiem wpływającym na podwyżki cenowe są coraz większe koszty pracy. Z tego powodu pojawią się brak pracowników w rolnictwie oraz przemyśle.

d3ubfi6

Podziel się opinią

Share

d3ubfi6

d3ubfi6
Więcej tematów