Światowy sukces polskiego fizyka
Prof. Tomasz Dietl został jednym z trzech laureatów prestiżowej nagrody, przyznawanej przez Sekcję Materii Skondensowanej Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (ETF) - poinformowało Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.
01.03.2005 | aktual.: 01.03.2005 18:57
Prof. Tomasz Dietl, który pracuje w Instytucie Fizyki PAN i Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się badaniem półprzewodników.
Wraz z nim laureatami przyznanej przez (ETF) nagrody o nazwie "AgilTech Europhysics Prize" zostali prof. David Awschalom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara i prof. Hideo Ohno z Uniwersytetu Tohoku w Sendai.
Wielu laureatów tej nagrody otrzymało później Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jest to cenna wskazówka dla Komitetu Noblowskiego - powiedział wiceminister w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji, prof. Michał Langer, specjalista w zakresie fizyki ciała stałego.
Trzech naukowców zostało wyróżnionych za "pionierskie badania dotyczące półprzewodników ferromagnetycznych oraz za opracowanie nowych metod kontroli namagnesowania i spójności kwantowej" - napisano w uzasadnieniu. Ich badania doprowadziły do stworzenia nowej dziedziny nauki i technologii - spintroniki półprzewodnikowej, zwanej również elektroniką przyszłości. W przeciwieństwie do tradycyjnej elektroniki, która opiera się na wykorzystaniu ładunku elektrycznego elektronu, spintronika wykorzystuje tzw. spin, czyli kierunek obrotu elektronu wokół własnej osi.
Jak podkreślił Langer, sukces polskiego naukowca jest kontynuacją tradycji, zapoczątkowanej wiele lat temu przez wybitnego polskiego fizyka, prof. Leopolda Sosnowskiego, który stworzył warszawską szkołę fizyki półprzewodników.
Nagroda "AgilTech Europhysics Prize" zostanie wręczona w czasie konferencji "Beyond Einstein - Physics for the 21st Century", która odbędzie się w Bernie, w dniach 11-15 lipca 2005 roku.