Światowy Kongres Żydów zareagował na antysemickie hasło. Krytykuje polski rząd za brak działań

Wpływowa organizacja żydowska krytykuje polski rząd za brak przeciwdziałania antysemityzmowi. Przypomina bolesną historię. Oburzający transparent został już zdjęty. Mimo to nadal szkodzi wizerunkowi Polski w świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr Rybak na Marszu Patriotów we Wrocławiu
Piotr Rybak na Marszu Patriotów we Wrocławiu (East News, Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
WP

"Światowy Kongres Żydów jest głęboko zaniepokojony i rozczarowany brakiem działań ze strony polskiego rządu w celu usunięcia ostentacyjnie antysemickiego transparentu z bramy pensjonatu niedaleko Wrocławia, na zachodzie kraju, oraz ukarania osób odpowiedzialnych za jego wywieszenie" – napisano na stronie internetowej Światowego Kongresu Żydów (WJC).

Takie oświadczenie w Nowym Jorku wydała jedna z najbardziej wpływowych organizacji żydowskich na świecie zrzeszająca przedstawicieli 115 krajów. Dotyczy ono transparentu wywieszonego na bramie "Domu Polskiego" w Cesarzowicach koło Wrocławia, który głosił "zakaz wstępu Żydom, komuchom o raz wszystkim złodziejom i zdrajcom Polski".

www.worldjewishcongress.org
Podziel się
WP

Zdaniem kierownictwa WJC transparent "przywołuje wspomnienia gett ławkowych i inne, mrożące krew w żyłach przejawy antysemityzmu w Polsce w latach 30." Robert Singer, dyrektor zarządzający organizacji, powiedział, że "zważywszy na historię Polski oczekiwalibyśmy od władz podjęcia stanowczych i szybkich czynności w celu przerwania takich nielegalnych działań stojących w wyraźnej sprzeczności z normami demokratycznymi, których Warszawa zobowiązana jest przestrzegać".

WJC przypomina, że pensjonat należy do Piotra Rybaka skazanego za spalenie kukły Żyda na wrocławskim rynku, który publicznie obrażał Agatę Kornhauser-Dudę z powodu jej żydowskich korzeni.

Czy w Polsce rośnie antysemityzm? Zobacz, co o tym mówi Lesław Piszewski, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP

WP

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, dolnośląska policja już w ubiegłym tygodniu "zabezpieczyła transparent" na zlecenie prokuratury. Z kolei Sąd Okręgowy we Wrocławiu cofnął dozór elektroniczny Piotrowi Rybakowi po tym, jak ten uaktywnił się w mediach społecznościowych. Mężczyzna został początkowo skazany na 10 miesięcy więzienia za spalenie kukły Żyda 18 listopada 2015 r., lecz wyrok został złagodzony do 3 miesięcy. Rybak zapowiada powołanie nowego grupowania nacjonalistycznego.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP